Niestety w naszym kraju rynek pomp ciepła rozwija się znacznie wolniej aniżeli w krajach zagranicznych. Jest to związane z sporymi ograniczeniami przykładowo prawniczymi lub finansowymi.

Pompa ciepła (tu) jest urządzeniem ekologicznym, pewnym oraz najnowszej generacji. Wykorzystuje ona tak nazywane dolne źródło energii, czyli na przykład grunt – (silment), do uzyskania ciepła w górnym źródle. Należy pamiętać, że przy głębokości około 1, 5 metra jest stosunkowo stała temperatura. W okresie letnim jest ona niższa niż napowierzchni a zimą wyższa. Dlatego też pompy ciepła zimą czerpią ciepło na przykład z gruntu, następnie je kondensują przy pomocy sprężarki i przekazują do otoczenia. Pracuje ona prawie jak lodówka, z tą różnicą, że uzyskanym efektem jest ciepło a nie zimno. Takie pompy znacznie zmniejszą koszt ogrzewania. Ponadto zwiększa się bezpieczeństwo, dzięki eliminacji zagrożenia zaczadzenia czy eksplozji.
Tego rodzaju instalacja grzewcza zazwyczaj jest niezawodna. W przemyśle pompy te służą między innymi do produkcji pary, odparowywania, suszenia czy też filtracji. Wprawdzie powoli też stają się źródłem grzewczym. Przemysłowe pompy ciepła ocieplają na przykład zakłady pracy, gmachy, zabudowania administracyjne, osiedla mieszkaniowe i tak dalej. Posiadają one wiele zalet takich jak między innymi bezpłatne źródło energii, nie zanieczyszczają przyrody, dość cicho funkcjonują oraz mnóstwo innych. Dzięki ich cichej pracy mogą być one instalowane nie tylko w piwnicach czy kotłowniach, ale również w miejscach gospodarczych na poziomie mieszkania. Ich w sumie jedyną wadą jest dość droga inwestycja. Aczkolwiek w porównaniu z innymi źródłami energii inwestycja ta w kolejnych latach zwróci się. Warto jednak minimalizując koszty, zainwestować w profesjonalne akcesoria pomocnicze w dobrych cenach w sklepie .