Pomoc przy budowie

Automatyka – przemysłowe zastosowanie

Postęp technologiczny jest z pewnością zjawiskiem, który sporo korzyści dał ludzkości. Istnieją jednakże komentatorzy, którzy podkreślają wady. Nie odpowiada im to, że chociażby w procesach produkcja udział pracownika przestaje być niezbędny.

Urządzenie zarządzające energią Salus 091RF

Autor: Intro Media
Źródło: Intro Media

Automatyka przemysłowa powstała na początku tamtego wieku. Jako pierwszy seryjną fabrykację pojazdów osobowych rozpoczął słynny amerykański bogacz, Henry Ford. Aktualnie wiele firm woli zamonstować w hali głównej nowoczesne maszyny, niż utrzymywać więcej kadry. W wielu obszarach gospodarki nie pracuje już masa drobnych pracowników, a nieduża kadra specjalistów, kontrolujących całość i obsługujących komputery.

Można się z tymi kontestatorami nie zgadzać, gdyż nie da się zastopować postępu. To nieunikniona sprawa. Poza tym należy spoglądać na zalety tej techniki. Automatyczne zabezpieczenia przeciwpożarowe zabezpieczyły już tysiące ludzkich istnień przed koszmarną śmiercią w płomieniach.

strona główna - Egzemplifikacji takich urządzeń jest wiele. Trzeba tu omówić zautomatyzowane sterowanie grodziami przeciwpożarowymi, które zwierają się w przypadku rozpoczęcia się ognia, by nie rozprzestrzeniał się szerzej. Ludzkość dużo zawdzięcza też wykrywaczom dymu, które natychmiast włączają [TAG=natryski

Źródło: http://www.afg.poznan.pl/

wodne w pomieszczeniach, w których ulatnia się niebezpieczny dym.

centrala przeciwpożarowa

Autor: D+H
Źródło: D+H

Dym jest niebezpieczniejszy, niż sam płomień, w szczególności w zakładach produkcyjnych, gdzie przechowuje się wiele szkodliwych budulców. Ich pożar może dać szkodliwe toksyny, potrafiące uśmiercić człowieka w mgnieniu oka. Każdy duży hangar wytwórczy albo przechowalnia muszą być zaopatrzone w klapy (w serwisie) dymowe, które w sytuacji pożaru otwierają się na automacie, by wydmuchać toksyny na zewnątrz budowli. Systemy odcięć ogniowych tutaj:

Na podsumowanie tekstu mała ciekawostka, powiązana z automatyzacją. Niedawno we Wrocławiu oddano do użytku jeden z największych drapaczy chmur w państwie – Sky Tower. Wieżowiec >> https://www.biuroinwest.pl/oferta/kontrola-szczelnosci-instalacji-gazowej/ ten posiada automatycznie zamykające się okna podczas burzy. To zabezpiecza przed stratami w postaci rozbitych szyb, gdyż wiatr na wysokości ponad 200 metrów umie dąć z wielką prędkością.