Urządzenia i maszyny przemysłowe,  Znaczenie przemysłu

Maszyny używane w liniach montażowych

Linie montażowe składają się z różnego typu maszyn i narzędzi, zależnie od przeznaczenia i typu produkowanych materiałów. Osiągane dzięki nim tempo produkcji jest znacznie większe niż w modelu z ubiegłych wieków, czyli produkcji ręcznej.

Poza tym niewątpliwą zaletą zautomatyzowanej produkcji masowej jest wyręczenie człowieka przez maszyny. W ten sposób oszczędzane są siły ludzi, których praca ogranicza się do obsługi inadzoru przyrządów. Do najważniejszych urządzeń tego typu należą wszelkiego rodzaju przenośniki, jak również zamykarki, zakręcarki do opakowań blaszanych, butelek i słoików i inne urządzenia tego typu.

Przenośniki

Pokazowy montaż desek elewacyjnych EVERO

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland

Istnieje niezwykle dużo typów przenośników. Rodzaj uzależniony jest w dużej mierze od typu produkowanego towaru, jak również od miejsca zastosowania. Do bardziej popularnych należą przenośniki rolkowe, kubełkowe, zgrzebłowe oraz taśmowe. Przenośniki taśmowe charakteryzują się zróżnicowanymi rozmiarami, a także różnorodnością surowców, z których są skonstruowane. Sama taśma może być z gumy, kauczuku lub PCV, a rama nośna jest zazwyczaj zrobiona ze stali. Napędzane są zazwyczaj za pomocą energii elektrycznej. Przenośniki znajdują zastosowanie w przenoszeniu ładunków zarówno lekkich, jak i ciężkich.

Depaletyzatory i płuczkiDo maszyn służących do opróżnianiu palet zalicza się depaletyzatory. Jak sama ich nazwa wskazuje, wykorzystywane są do rozładunku materiałów z palet. Na przykład mechaniczny depaletyzator butelek jest maszyną maszyną, której obsługa wymaga jednej osoby. Jest przy tym urządzeniem o dużej wydajności. Istnieją także depaletyzatory półautomatyczne. Do płukania naczyń szklanych w obrębie linii rozlewniczych istnieją maszyny, zwane płuczkami. Płuczki także występują w wariancie automatycznym, półautomatycznym lub manualnym. Każdy z typów obsługiwany jest przez jednego pracownika, a ich wydajność jest różna. Wykorzystywane są w większości przypadków w przemyśle spożywczym oraz wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się opakowania szklane jak butelki, słoiki i inne. Przenośniki znajdują – kompletna oferta do przejrzenia-> przenośniki pantograficzne – Przenośniki taśmowe (strona firmy- przenośniki rolkowe grawitacyjne)

Źródło: robak.konin.pl