Transport

Dwa wielkie odkrycia

Transport z Rosji czy z innego państwa, gdy przewozimy artykuły, które łatwo ulegają zepsuciu, musi być przeprowadzany odpowiednimi autami. Wyobraźcie sobie, jakie życie musiało być niełatwe, gdy nie działały jeszcze lodówki ani sprawne środki przewozu. Z tego powodu obrót jedzeniem był pełen przeszkód. Zanim wynaleziono lodówkę, żywność najczęściej silnie przyprawiano solą, by ograniczyć procesy gnicia.

Ciężarówka

Źródło: http://sxc.hu/

Pomyślcie sobie teraz, jak kiepskie w smaku musiały być takie potrawy, nie wspominając już o okropnym wpływie na zdrowie takiej porcji soli. Tutaj frapująca informacja – na pewno głowiliście się kiedyś, czemu przyprawy takie jak cynamon były niegdyś tak kosztowne. Otóż dosypywano je do dań, by stłumić smród gnijącego mięsa…

Zbudowanie pionierskiej lodówki wykazało zatem znaczny wpływ w postęp globu – wreszcie rozwinął się handel żywnością na wielką skalę. Dziś każdy spożyje łososie z Morza Północnego, ryż z Chin i argentyńską wołowinę. Ale nie można zapominać o drugim czynniku – rozwoju transportu.

Zainteresował Cię opisywany tekst? Jeżeli tak, to szybko zobacz jeszcze szczegóły w źródle (http://www.grupapartner.pl/oferta/partner-serwis-dla-przemyslu/przemysl-materialow-budowlanych.html), odnajdziesz tam dodatkowe informacje.

Gdy wojaże konne lub piesze trwały całe miesiące, nic dziwnego, że artykuły spożywcze się psuły. A jak jest teraz? Droga z jednego brzegu globu na drugi zajmuje jedynie kilkanaście godzin.

Jeśli jesteś zdania, że opisywany artykuł jest interesujący, koniecznie sprawdź ponadto szczegóły tutaj, wtedy na pewno zapamiętasz więcej detali.

Generalnie każde dobro można kupić i przetransportować, gdzie trzeba. Kiedyś kluczowe były morskie szlaki kupieckie – ich odkrywanie stanowiło silny impuls, który popchnął pionierów do wspaniałych odkryć geograficznych. Wtedy handlarze wypływali w trasę na wiele lat, obecnie towary można zamówić przez internet lub telefon, zapłacić należność internetowo i dostać kupione rzeczy w przeciągu kilku dni. Sprawny transport, chłodnie – jak napisano w teście, to jedne z najbardziej przydatnych osiągnięć ludzkości, które miały znaczny wpływ na rozwój śwaitowej ekonomii. Pamiętajcie o tym, kiedy znów wybierzecie się po coś do lodówki.