Motoryzacja i samochody

Co warto zabrać na wycieczkę motocyklem?

Podróże pasjonują, nie tylko tych, którzy sami podróżują i nie mogą usiedzieć na miejscu. Książki o wędrówkach są pochłaniane również przez zasiedziałych, którzy nieczęsto zmuszają się do wychylenia się poza teren miasta, również w okresie wolnego od pracy.

Autor: HONDA
Jest kilka ciekawych metod podróżowania: wycieczki piesze po górach, wzdłuż morskiego brzegu, żeby wspomnieć te najchętniej odwiedzane regiony w kraju. Pieszo można zwiedzać też całkiem „zwyczajne” krainy geograficzne – Nizinę Mazowiecką, Wielkopolskę – tak właśnie, podróżując przez polany i dzikie dróżki, można dotrzeć do najbardziej interesujących zakątków, dostrzec w powolnym tempie życie miejscowych, zobaczyć ciekawe muzea, przydrożne bary, a co najciekawsze w chodzeniu na długie dystanse – poznać dziką przyrodę.

Trochę szybszą, wymagającą równie niezłej formy, ale nieco łatwiejszą metodą, może być rower. Wędrówki rowerowe pozwalają przebyć kilkakrotnie dłuższy dystans w ciągu dnia niż ten, który potrafi pokonać piechur. Starannie przemyślana trasa też dostarczy wrażeń, przez las również da się z łatwością przejechać, choć po twardych drogach. Rower pozwala wziąć więcej rzeczy.

Autor: Harley-Davidson

Ale najciekawszą, najbardziej żywiołową formą podróżowania, nie będąc zapuszkowanym w samochodzie w trakcie jazdy, jest motor. Motocykle potrzebują znacznie większych nakładów, nie tylko pieniężnych. Dopieszczenie urządzenia zmusza do poświęcania czasu i uwagi dla formy układów, silnika, wszystkich technicznych aspektów. Wymaga zarejestrowania pojazdu i odpowiedniej kategorii prawa jazdy. Kiedy jednak uporamy się z funduszami, przeglądami technicznymi i spełnimy wymogi prawa, nic nie zastąpi jedynego w swoim rodzaju poczucia niezależności od odległości, aury, tej wolności i prędkości na drogach.

Na odpowiedni, szeroki motor, z mocnym silnikiem i wieloma walizami czy sakwami można wziąć w miarę duży majątek, przygotowując się w ten sposób na różne możliwe okazje: nocleg pod gołym niebem, pod namiotem, złą pogodę i inne problemy. Rowerzysta czy pieszy nie ma takiej szansy. Jazda motorem ma jednakże liczne wady. Wymogiem jest specjalny strój – rękawice na motor, solidne, nieprzewiewne spodnie, kask spełniający przepisy i atesty. Gotowość na problemy z usterkami maszyny. Szybkość jazdy wymusza błyskawiczne mijanie miast i miasteczek, przez co nie można porozmawiać z miejscowymi czy zobaczyć wszystkiego, co w drodze może zaciekawić…

Do podróżnika, czy może tego, który dość długo tkwił w domu i chciałby poznać kawał kraju, należy decyzja: nabyć dobre buty i plecak, lekki strój, rower i sakwy, czy też zakupić motor, kask i rękawice na motocykl, aby wyrwać się z miasta i zobaczyć tę magię podróżowania z miejsca na miejsce i poznawania ludzi.