Budowa domów,  Pomoc przy budowie,  Porady budowlane

Dom ekologiczny – informacje

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Lecz posiadanie go nie jest wcale tak banalną sprawą. Głównym i decydującym elementem są powody finansowe. Kiedy jednak uda nam się już pozbierać zadowalającą kwotę wybudowanie czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny przeglądając różne projekty domów parterowych, to warto pomyśleć nad rozwiązaniami pomagającymi nam w trakcie już użytkowania nie wyrzucać pieniędzy na darmo.

Każdy, szukający pomysłu na swój wyśniony projekt domu, wynajdzie coś dla siebie.

Ekonomiczny dom jest na pewno zachęcającym rozwiązaniem dla tych najbardziej oszczędnych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego domu jest wybudowany przed dwoma laty przez rodzinę Koln dom w Północnej Nadrenii. Jego potrzeby na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. Metodą do uzyskania takiego rezultatu jest zestawienie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z zastosowaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną użyto zestawienie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. zastosowanie to dało szansę mieszkańcom domu ciepłą wodę, a także centralne ogrzewanie oraz w chłodzenie (zobacz więcej – naprawa chłodni)chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej będącej poza domem.

Część z nas decyduje się na kupno już wybudowanego domu. Aby nie nabywać „kota w worku” został utworzony dokument stwierdzający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w ciągu roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, mówi nam o ilości energii wykorzystanej do ocieplania, biorąc pod uwagę nie tylko stan techniczny instalacji, a także rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) oraz ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Posiadając w dłoni taki paszport, warto zwrócić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość budynku.

Będąc przy temacie oszczędności energii musimy pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja tryby pracy rekuperatora czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej mający zawierający odzysku ciepła. Jego zadaniem jest pobieranie zimnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanie go ciepłem powietrza usuwanego z pokoju. Konstrukcja rekuperatora nie umożliwia na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. Zastosowanie takiego systemu w domu to kompromis ugoda oszczędnością energii, a odpowiednią wentylacją budynku.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to trzeba również wiedzieć jak ją odpowiednio spożytkować – na przykład na ogrzewanie. Jednym z rodzajów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Na pewno musi być właściwie wykonane – w przeciwnym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą właściwego efektu. Najlepiej pracę zlecić fachowemu instalatorowi. Wzięcie sprawy w swoje dłonie może tylko dodać problemów oraz narazić nas na wielkie koszta. Istotą tego rodzaju ogrzewania jest właściwe ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie między sobą nie powinna być zbyt duża (100-300mm), ponieważ wtedy w domu będzie chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W okolicach okiennych warto zagęścić ilość rur, ponieważ są tam podwyższone utraty takie ogrzewanie trzeba szczegółowo zapoznać się z wszystkimi zagadnieniami, ponieważ właściwie zrobione zapewni nam domowe ciepło na długie lata.

budowa tarasu

Autor: LIBET
Źródło: LIBET

Zabezpieczenie naszego domu przed utratą ciepła jest istotne, lecz nie najistotniejsze. Dużo bardziej istotne jest zabezpieczenie go przed wizytą niechcianych gości. Pierwszą barierą na jaką musi trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju mamy możliwość rozmawiać (system simplex i duplex), a nawet widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części mieszczącej się w budynku, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także sprawdzić czy zostały one zamknięte.

Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć ciut bezpieczni możemy się poddać bardziej przyjemniejszym rzeczom. Ozdabianie ścian da nam wiele radości, a przy tym utworzy niepowtarzalny efekt. Z pewnością przydatny okaże się program do projektowania wnętrz (opis). Bardzo szeroki wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury pozwoli dopasować nam fototapetę odpowiednią do naszego wnętrza. Mamy także możliwość utworzenia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy spoglądać każdego dnia na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś przepiękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę doskonale nada się datura. Jej ogromne kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał sposobność ją widzieć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. Aby móc całkowicie cieszyć się ich pięknem, należy poznać tajemnice jej uprawy i naprawdę poświęcić na to trochę czasu. Trzeba także nie zapominać, że ta ślicznotka jest trująca, dlatego musimy uważać na nasze pociechy i domowe zwierzątka. Kwiaty te na pewno będą się odpowiednio komponować z pielęgnowanym i przystrzyżonym trawnikiem. Aby jednak radował nasze oko, o trawnik warto odpowiednio zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które robi się często. Nie należy także zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio zadbany, gęsty i wyrównany może spełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech. Mniej kłopotliwe, a tak samo ładne są róże, które chyba będą nadawać się do każdego ogrodu.

Aby mieć pewność, że nasze dzieci bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, warto mieć je na oku. Jeśli akurat nie mamy ochoty być na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo interesującym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może mieć różną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku często mają funkcje domku letniskowego pod miastem na działce. Innym sposobem na trochę cienia są drzewa owocowe. Nie tylko dostarczają owoce, to dodatkowo schronienie przed słońcem.

Kiedy jednak pogoda nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z otoczeniem, godne polecenia może być drzewko bonsai. Warto jednak nabyć (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować piękny okaz, będziemy dumni.

Źródło: projektoskop.pl