Budowa domów

Warto wybrać kostkę brukową

Drogi w ogrodzie, wjazdy do garażu oraz chodniki – bruk betonowy pojawia się już wszędzie. Stale pojawiają się kolejne kształty, dlatego powstają też formy jej użycia.

kostka brukowa

Autor: Libet
Źródło: Libet

Jakiś czas temu śliskie i popękane płyty chodnikowe zmieniła betonowa kostka brukowa Poznań, Wrocław i Kraków zaczęły proces wymiany płyty i teraz już raczej w każdym miejscu są równe chodniki. Dzięki temu, że to tak modny materiał, producenci zaczęli wprowadzać nowe kolory i wzory. To doprowadziło do tego, że brukowana nawierzchnia znajduje się również pod domami i w ogrodzie. oferta się powiększa, a w specjalistycznych sklepach możemy nabyć to, co jest potrzebne do położenia bruku i impregnaty do kostki brukowej.

Kształty kostki

Częste są dwa typy kostki, które na co dzień widzimy na swojej drodze. Oprócz tych typy są jeszcze kostki, z których można układać kręgi, kwadraty i stylizowane na zniszczony bruk. W ogrodach na przykład może zagościć też kostka wyglądającą jak polne głazu. Nie wszyscy wiedzą, że jest również ekologiczne rozwiązanie, a więc kostka, która pozwala na spokojne odpływanie wody gruntowej. dzięki dużej przepustowości.

Chodnik w wielu kolorach

Kostka Polbruk Plaza

Autor: POLBRUK S.A.
Źródło: POLBRUK S.A.

Czerwona, a także szara kostka są każdemu znane. W wielu miastach wykorzystuje się czerwoną do oddzielenia fragmentu drogi dla rowerzystów. Użycie innych kolorów daje coraz ciekawe rozwiązania. Na posesji każdy może więc ułożyć podjazd z kolorowej kostki w kolorach jesieni. To żółcie i brązy, które świetnie pasują do stylowych drewnianych domów. Poza tym popularne są zielone i niebieskawe kostki. Ładnie komponują się jako dróżki w ogródku.

Układanie kostki

Oczywiście powinniśmy dobrać styl kostki i otoczenia, dlatego że wszystko musi się pięknie komponować. Gdy już wybierzemy typ kostki, kolory i kształty, należy gruntownie zbadać, czy elementy nie są potłuczone. Fachowcy potrafią dopasować podbudowę, a to właśnie ona jest najistotniejsza. Jej grubość zależy od nawierzchni i jakości gruntu. podbudowa musi być właściwie wyprofilowana, żeby nie stała woda. Spoiny oprócz tego powinny mieć około 3-5 milimetrów. Trzeba pamiętać, że istotna jest impregnacja kostki brukowej – sprawia że przez długi czas będzie można korzystać z trwałego chodnika. Chodnik – sprawdź serwis

Źródło: Wyka Bruk