Pomoc przy budowie,  Urządzenia i maszyny przemysłowe,  Znaczenie przemysłu

Jak funkcjonuje sprężarka tłokowa

Wiele owoców inwencji bywa niezauważanych, mimo szerokiej powszechności zastosowania. Wszyscy słyszeli o promach kosmicznych i odrzutowcach, o silnikach spalinowych i elektrycznych. Jednakże tylko garstka jest świadoma roli, jaką w postępie technologicznym zajmuje niepozorna sprężarka.

Bez sprężarki, która podwyższa ciśnienie gazów , nie mielibyśmy w mieszkaniu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie używano by szlifierek, wiertarek i kluczy pneumatycznych. Musielibyśmy też zawsze ręcznie pompować opony. Na budowie nie http://www.tawol.com.pl/pl/dennice/ pojawiłyby się młot pneumatyczny, maszyny do piaskowania i do malowania natryskowego. Współcześnie silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle funkcjonować. Bolidy Kubicy nie nie jechałyby tak szybko. W gazociągach nie płynąłby gaz.

Widać jak na dłoni, że przydatność sprężarek jest niekwestionowana. Taki jest również wybór używanych na świecie rodzajów tej maszyny. Najstarsze i najmniej złożone są sprężarki tłokowe, pracujące przy funkcjonowaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest w sprężarce ściśnięty przez pracę tłoka, pchanego przez silnik olejowy. Analogicznie zasilane są też kompresory śrubowe (kompresor śrubowy znajdziesz tu), z tą różnicą, że w nich presja jest wytwarzana przez dwie wirujące śruby. Działający podobnie mechanizm używają sprężarki spiralne, gdzie śruby zastępują dwie oddziałujące na siebie spirale.Można spotkać też inne, bardziej kompleksowe typy, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe.

Najczęściej w codziennym zastosowaniu są jednak te najprostsze, począwszy nawet od najprymitywniejszej pompy manualnej, z którą na pewno każdy kiedyś się zetknął.