Pomoc przy budowie,  Urządzenia i maszyny przemysłowe,  Znaczenie przemysłu

Jak funkcjonuje sprężarka tłokowa

Wiele owoców inwencji bywa niezauważanych, mimo szerokiej powszechności zastosowania. Wszyscy słyszeli o promach kosmicznych i odrzutowcach, o silnikach spalinowych i elektrycznych. Jednakże tylko garstka jest świadoma roli, jaką w postępie technologicznym zajmuje niepozorna sprężarka.

Bez sprężarki, która podwyższa ciśnienie gazów , nie mielibyśmy w mieszkaniu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie używano by szlifierek, wiertarek i kluczy pneumatycznych. Musielibyśmy też zawsze ręcznie pompować opony. Na budowie nie http://www.tawol.com.pl/pl/dennice/ pojawiłyby się młot pneumatyczny, maszyny do piaskowania i do malowania natryskowego. Współcześnie silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle funkcjonować. Bolidy Kubicy nie nie jechałyby tak szybko. W gazociągach nie płynąłby gaz.

Widać jak na dłoni, że przydatność sprężarek jest niekwestionowana. Taki jest również wybór używanych na świecie rodzajów tej maszyny. Najstarsze i najmniej złożone są sprężarki tłokowe, pracujące przy funkcjonowaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest w sprężarce ściśnięty przez pracę tłoka, pchanego przez silnik olejowy. Analogicznie zasilane są też kompresory śrubowe (kompresor śrubowy znajdziesz tu), z tą różnicą, że w nich presja jest wytwarzana przez dwie wirujące śruby. Działający podobnie mechanizm używają sprężarki spiralne, gdzie śruby (szerzej – http://www.cleo-polska.pl/s-157-sruba-z-uchem) zastępują dwie oddziałujące na siebie spirale.Można spotkać też inne, bardziej kompleksowe typy, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe.

Najczęściej w codziennym zastosowaniu są jednak te najprostsze, począwszy nawet od najprymitywniejszej pompy manualnej, z którą na pewno każdy kiedyś się zetknął.