Motoryzacja i samochody

Jaki rozmiar opon jest odpowiedni do samochodów osobowych

Kierowcy muszą wiedzieć, jaki wymiar opon jest wskazany do ich pojazdu. Opony 215 65 16 należy dobierać precyzyjnie, ponieważ od tego jest zależne bezpieczeństwo nie tylko i wyłącznie samego kierowcy i pasażerów, których wiezie, ale także innych osób.

Kierowca może bez trudu zobaczyć, jakie opony 195 50 r15 (przykładowe komplety) najlepiej odpowiadają do poszczególnych modeli aut.

Pokrewne informacje są tutaj – więcej zobaczysz na stronie, którą także warto zobaczyć. Oczywiście jeśli omawiana tematyka jest dla Ciebie użyteczna.

Aby dopasować dobry model opon trzeba dokładnie przyjrzeć się oponom, które obecnie są w naszym samochodzie. Na boku opony są zamieszczone odpowiednie oznakowania. Gwarantowane jest, że wymiar jest dobrany w sposób właściwy, jeżeli pojazd kupujemy w autoryzowanym salonie samochodowych. Jeśli auto jest używane trzeba postępować wedle kilku praktycznych wskazówek. Prawidłowy rozmiar opon jest bardzo często zapisywany w książeczce pojazdu.

droga

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Przeważnie informacja taka jest umieszczana w rozdziale, który jest dedykowany specyfikacji technicznej samochodu. W niektórych sytuacjach trafnym wyjściem jest sprawdzenie oznakowań, które znajdziemy na klapce od wlewu paliwa. W samochodach czasem tego rodzaju dane możemy odnaleźć też na progu drzwi od strony kierowcy.

Opony 195 65 r15 (tutaj przykłady) możemy sprawdzić jeszcze w jeden wyjątkowo prosty sposób. Jeśli nie posiadamy jakichkolwiek dokumentów technicznych pojazdu, możemy wejść na witrynę firmową producenta pojazdu, gdzie zamieszczone są tego typu dane. Innym rozwiązaniem, które powinno być wzięte przez nas pod uwagę jest pójście do zakładu wulkanizacyjnego. Pozyskanie porady doświadczonych specjalistów pozwoli nam wybrać opony, które dobrze nam posłużą. Montaż odpowiednich opon w naszym samochodzie jest znamienną sprawą, którą można nawet nazwać kwestią życia oraz śmierci.

Opony odpowiedzialne są za bezpieczną jazdę jak również i dobre osiągi. Dany wymiar opon jest zalecany przez samego producenta każdego auta. Dane o rozmiarach opon są na ogół wyszukiwane w okresie zima-wiosna, kiedy to trzeba je zmieniać. Dzisiaj zakłady wulkanizacyjne mają prawdziwe oblężenie. Podobnie zresztą sklepy z oponami.