Motoryzacja i samochody

Gdzie szukać części do Forda?

Autor: Ford
Rynek części zamiennych w Polsce jest w całkiem niezłej kondycji. Wynika to z pewnością z zainteresowania autami sprowadzanymi z pozostałych części Europy. Poszukujemy najczęściej niedrogich części, ale zależy nam na wysokiej marki. Czy to jest osiągalne?

Kiedy uszkodzi się termostat lub co gorszasprzęgło przestanie funkcjonować, łatwo wyobrazić sobie można jak samochód niweczy oszczędności całego życia. Żaden człowiek nie planuje przepłacać, kupując części do auta. Jednak do tego rodzaju wprawy niezbędna okazuje się spora wiedza o samochodach albo zaprzyjaźniony fachowiec, który zechce podpowiedzieć. Funkcjonują jednakże punkty, gdzie uda się nabyć części do FORDa i pozostałych samochodów z pewnego źródła i za dobre ceny. Wybór bywa zaskakująco duży, a koszty zazwyczaj zdecydowanie się różnią.

Zamienniki czy oryginalne?

Na wstępie warto zaznaczyć, że często części oryginalne i ich zamienniki są tworzone w tych samych wytwórniach. Dlatego wymieniając nawet filtry (filtr stożkowy do skutera) powietrza, znajdźmy miejsce, gdzie będzie możliwość porównać koszty elementów z logo i tych bez. Nie każda osoba jest jednak znawcą samochodów i umie podjąć decyzję, czy droższy rozrząd będzie faktycznie lepszy od swojego tańszego zamiennika. Warto prześledzić ceny w serwisach dostępnych w sieci – tak właśnie wygodniej poznać rozrzut cen. W tym miejscu jednak nie obowiązuje reguła im droższe, tym lepsze.

Co się opłaca?

Jeżeli znamy godnego zaufania mechanika, który zasugeruje na wstępie olej silnikowy przy kolejnej wymianie, jesteśmy pewni, że proponowana cena będzie korzystna. Jednakże podczas wizyty u specjalisty nie mamy możliwości wyboru elementów zamiennych, a wysokość ceny będzie już ustalona. Łożysko może więc kosztować jak oryginał, a w rzeczywistości okazać się zamiennikiem.

Części zamienne z hurtowni

Nie każdy musi wiedzieć, że popularne sieciowe hurtownie elementów samochodowych sprzedają nie tylko specjalistom z branży, ale także pojedynczym klientom. Wiadomo, że specjalista znajdzie tańsze filtry paliwa, jednakże każdy właściciel samochodu też może liczyć na duże rabaty. Ceny w poszczególnych sklepach hurtowych więcej się różnią. Jednakowa pompa wody w pięciu różnych sklepach może kosztować zupełnie inaczej.