Motoryzacja i samochody

Czy stać cię na kupno klasycznego auta

Czy samochody muszą być nudne? Nie. Mimo to zazwyczaj obserwujemy podobne do siebie samochody typu kombi, sedan czy też auta miejskie. Nieczęsto widać samochód, który wzbudził ciekawość. Dlaczego jest ich tak niewiele?

Finanse

Największy problem to rzecz jasna koszty. Sporo samochodów tzw. klasyków jest bardzo drogich – ich ceny idą czasem w setki tysięcy dolarów.

O sprawach dotyczących rozmaitych tematyk dowiedzieć się można z sieci. Wówczas wystarczy przeczytać artykuł o przedstawianym zagadnieniu oraz przedstawić szczegóły.

To niestety cena dostępna tylko dla niewielu fanów motoryzacji. Jednak nie niszczy to zupełnie szansy posiadania klasyka. Najlepiej mierzyć siły na zamiary i zbadać dokładnie rynek. To że nie mamy pieniędzy na stare Porsche nie oznacza że nie stać nas na coś innego. Sporo producentów ma w swoim dorobku znakomite modele, które w swoich czasach mocno namieszały. Stare modele Saaba, Opla czy Audi również zaliczane są do grona klasyków, a masa z nich jest znacznie tańszych niż stare Ferrari.

A może replika?

porsche

Ciekawą możliwością dla chcących zakupić klasyczne auto jest zakup repliki. To nieustannie rozwijający się rynek, na którym można znaleźć sporo interesujących pojazdów. Opisany w poprzedniej części problem z wysokimi cenami pochodzi stąd, że większość kultowych modeli było produkowanych w małych seriach. Do dziś przetrwało niewiele ponad kilkaset, czy kilka tysięcy z nich. Dlatego ich ceny są kosmiczne. Z drugiej strony koszt budowy repliki jest dużo niższy, a daje sporo radości z podróżowania. Jest wiele replik, choć część z nich jak np. replika Porsche 356 speedster wykonana jest bardzo dokładnie, przy czym większość elementów mechanicznych zostało poprawionych by zwiększyć bezpieczeństwo i frajdę z podróżowania.

Co dla kogoś o mniejszym budżecie?

vw golf

Poza replikami, jakie możliwości mają chętni na kupno klasycznego samochodu? Jest ich sporo, alewedług nas warte przemyślenia są:

– VW Golf – popularny na krajowych jezdniach, ale jest już siódma generacja Golfa. Ciężko natknąć się na np. Golfa MK I. Jeszcze jedną serią Golfów godną rozważenia są GTI. Szczególnie starsze wersje MK 1 GTI i MK II GTI są już zdecydowanie klasykami i dają dużo frajdy z jazdy,

– z pozostałych interesujących marek można zainteresować się samochodami jak Mercedes W190 typu Cossworth, lub też Fordem Sierra Cossworth. Są także fani polskiej motoryzacji, którzy kupują pierwsze modele Polonezów czy dużych Fiatów i remontują je do praktycznie nowego stanu.

Jak zawsze, wiele zależy od wyobraźni. Cała przyjemność z kupna klasyka to nie tylko nabycie jak najdroższego auta, ale pojazdu który nas uszczęśliwi.

Źródło: ff-custom-classic.pl