Bez kategorii

Oświetlenie do mieszkania

Producenci licznych przedmiotów wykształcili w nas poczucie tego, że moda się zmienia i raz na jakiś czas należy wymienić naszą garderobę, buty czy szaliki. Dodatkowo postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na podobnej zasadzie pojawiają się i znikają kolejne trendy w wykańczaniu wnętrz, choć dynamika cyklu tych zmian nie jest może aż tak duża, jak w przypadku ubrań czy obuwia.

A jak ma się częstotliwość tych zmian do postępu technicznego? Czy to oznacza, że nasze żyrandole lub lampy podłogowe —> powinniśmy wymieniać tak samo regularnie jak telewizor? Jak trafnie dobrać lampy do domu?

Bez względu na to, czy przyszło nam dobrać lampy sufitowe do garderoby, lampy kryształowe do salonu, czy też

lampa

Autor: Dezall
Źródło: http://www.flickr.com

lampy wiszące do przedpokoju należy pamiętać, że oświetlenie ma zapewnić zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pokoju, jak i stworzyć w nim odpowiedni nastrój. Oznacza to na przykład, że niesamowite wiszące lampy kryształowe lub żyrandole w salonie być może powinniśmy uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby precyzyjnie oświetlić także kąty pomieszczenia i umożliwić niemęczące dla oczu czytanie, nie mówiąc już o bardziej precyzyjnych pracach (robótki ręczne, układanie puzzli, naprawa drobnych przedmiotów etc.), gdy potrzebujemy mocniejszego światła. Za to, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, dobrze, aby w jego wykończeniu uwzględnione zostały delikatne lampki nocne, chociaż ze względów na wygodę (porządkowanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z mocniejszą żarówką to również dobry pomysł.

Kolejną ważną sprawą jest energooszczędność wybranego przez nas rozwiązania, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno umożliwiać wkręcenie żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne zupełnie znikną ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że powinniśmy decydować się na lampy stojące, kinkiety etc. w określonym, odpowiadającym naszemu gustowi stylu. Jeśli marzy nam się wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą w nim wyglądały idealnie. Natomiast w minimalistycznym wnętrzu lepiej prawdopodobnie będą wyglądały , chyba że uwielbiamy żonglować stylami i nie boimy się kontrowersji.

Odpowiedź na takie pytanie nie będzie łatwa, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Gdy fundusze to nie problem, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i zdecydowane się na na najmodniejsze kolory, również, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni oraz oprawy oświetleniowe do pozostałych pokoi w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku opanowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład oberżyny i jasnej zieleni, co przekładało się też na lampy podłogowe, kinkiety i lampy wiszące, a właściwie ich abażury.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Początek nowej dekady zapowiada odwrót od jaskrawych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą pewnie lampy wiszące z przeźroczystych kryształów oraz lampy nowoczesne wykończone w metalu i szkle. Warto jednak przemyśleć możliwość zastosowania ciepłych kolorów, jak czekoladowy brąz, karmelowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy stojące lub kinkiety w tych barwach mogą być oryginalnym i modnym akcentem kolorystycznym do wnętrza urządzonego w barwach chłodnych, jak błękit lub stal. Niemniej działanie zgodnie z aktualną modą powinno być w takim samym stopniu co od ilości pieniędzy warunkowane możliwościami naszego pokoju. W budynku z niewysokim sufitem nierzadko praktyczniejsze są lampy sufitowe, ponieważ np. żyrandole mogą przeszkadzać w przemieszczaniu się po pokoju, warto też zdecydować się na lampy dające możliwość ustawiania kierunku padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” jest idealny na minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład okazały żyrandol w części głównej i lampa wisząca w krótszej części umieszczona na przykład nad kanapą. Sprawnie umieszczone lampy w kryształowej oprawie jeszcze w połączeniu z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło słoneczne i rozpraszać je po reszcie pomieszczenia, oświetlając refleksami nawet najciemniejsze kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i pomagając zwiększyć oszczędzanie energii elektrycznej.

Chociaż postęp w branży oświetlenia idzie nie tak szybko jak w przypadku technologii komputerowej, również i tutaj można zauważyć widoczne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami oferowanymi przed lampy LED, które dają znacznie większą oszczędność energii i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość dodatkowo zmiany koloru światła, przez co lampy podłogowe, żyrandole lub lampy sufitowe są jeszcze lepiej stopione z danymi elementami dekoracji pokoju. Te nowinki na ogół można znaleźć w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych tak w wyglądzie, jak i w zastosowanej technologii. Naturalnie nie znaczy to, że klasyczne żyrandole, nie mogą pracować z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Generalna zasada jest jednak taka, że aktualnie oświetlenie na długi czas zapewnią nam jedynie lampy dobrych producentów, którzy dbają o trwałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.