Budowa domów

Wybór drzwi zewnętrznych

Kupno stosownych drzwi wejściowych to jedna z najważniejszych decyzji jakie muszą zostać podjęte przy wykańczaniu nowego domu. Mają one znaczenie nie tylko dekoracyjne i funkcjonalne, ale w głównej mierze powinny zagwarantować nam poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dobrze jest poświęcić chwile i zapoznać się z najważniejszymi cechami drzwi zewnętrznych oraz dostępną w sklepach ofertą. Warto na przykład sprawdzić drzwi gerda.

Zalety funkcjonalne są zwykle jasno przedstawione. Drzwi wyjściowe mają być dogodne w eksploatacji dla mieszkańców jak również muszą spełniać swoje zadanie ochrony przed nieproszonymi gośćmi. W pierwszej kolejności warto sprawdzić jakie własności muszą mieć drzwi – czytaj w serwisie – wejściowe według przepisów prawa. Najważniejsze z nich to minimalna szerokość (90cm), wysokość (2m) i grubość (54mm). Ważna, przede wszystkim w domach, jest także izolacja termiczna drzwi – link tu… -, której współczynnik (U) nie powinien przekraczać 2. Dodatkowo warto przemyśleć, szczególnie gdy planujemy zastawiony przedpokój, w którą stronę powinny się nasze drzwi otwierać – lewo czy prawo.

drzwi wejściowe

Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus

Drugim ważnym czynnikiem mającym wpływ na kupno drzwi wejściowych są ich walory dekoracyjne. Drzwi zewnętrzne to nasza wizytówka, to one kreują pierwsze wrażenie, dlatego warto w nie zainwestować. Mamy możliwość wybierać z szerokiej oferty kształtów wykończeń, kolorów oraz faktury powierzchni. Jeżeli lubimy się wyróżniać możemy zdecydować się na kolor czerwony czy granatowy oraz na innowacyjne linie. Jeżeli nie, klasycznie wykończone drzwi w kolorze brązowym lub kremowym powinny sprostać naszym oczekiwaniom.

Na koniec najważniejsze – bezpieczeństwo. Drzwi zewnętrzne muszą mieć odpowiednie certyfikaty jak np. Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji. Aby mieć spokój dobrze jednak zwrócić większą uwagę na typ i jakość materiałów, z których są one wykonane. Warto przemyśleć kwestię kupna drzwi antywłamaniowych klasy C cechujących się najwyższą jakością i wytrzymałością. Bezpieczniejsze też są drzwiotwierające się do środka dlatego, że zapobiega to niepożądanej manipulacji przy zawiasach drzwi.

Na początku duża ilość decyzji, które musimy podjąć przed zakupem drzwi wejściowych wydaje się nieco przytłaczająca. W praktyce jednak zadanie to nie jest takie trudne, a ten artykuł na pewno wszystko usprawni.
Źródło: Pogotowiezamkowe.com.pl