Budowa domów,  Porady budowlane

Czy kalkuluje się budować dom?

Podejmując decyzję o usamodzielnieniu się musimy zatroszczyć się o własne lokum. Jednym z ciekawych rozwiązań, które warto przeanalizować może być budowa domu. Koszty, w zależności od zlokalizowania, mogą być niższe, niż w przypadku kupna nowego mieszkania od dewelopera, co czyni budowę domu kuszącą opcją.

budowa domu

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.

Trudnym zadaniem wydaje się oszacowanie całkowitych kosztów wybudowania domu. Sprawę komplikuje fakt, że na realizację inwestycji wpływ ma wiele aspektów.Nie wliczamy też oczywiście kosztu kupna działki pod budowę, dlatego, że w tej kwestii ceny powiązane są z miejscem, które nas interesuje.Koszty należy zaklasyfikować do jednej z czterech głównych grup. Pierwsza to stan zerowy, który obejmuje wszystkie prace ziemne, fundamenty, ściany znajdujące się poniżej linii gruntu, a także stropy nad podziemiem oraz schody i izolacje. Druga grupa to stan surowy otwarty, na który składają się ściany, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe oraz szkielet dachu wraz z podłożem i pokryciem. Trzecia grupa zawiera stolarki okienne oraz drzwiowe. Czwartym, najbardziej kosztownym etapem budowy domu (zobacz przewód sterowniczy) są prace związane z wykończeniem nieruchomości. Są to wszelakie instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Budowa domu

Autor: Freddy

Pamiętać trzeba, że rozważając gotowe domy czy mieszkania , część z tych kosztów również będzie leżała po naszej stronie (chyba, że wybierzemy opcję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).Sporym ułatwieniem są gotowe projekty domów, które bardzo często uwzględniają koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty między innymi właśnie z tego powodu. Średnia cena zakupu gotowego projektu wynosi ok. 2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo zainwestowane, dlatego, że dają możliwość wybrania takiego projektu, który będzie przedstawiał nasz, wymarzony dom.

Ponieważ sumy wydawane na budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie musimy ponieść w w trakcie życia, warto zdecydować się na taki dom, który będzie nas cieszył. Często zdarza się, że mamy ”w myślach” dany projekt, jednakże nie umiemy architektowi go wyjaśnić. W tym przypadku oglądanie gotowych projektów domu (zobacz prowadnice łańcuchowe) może nam pomóc. Dodatkowo pozwoli zaoszczędzić dużą ilość pieniędzy, którą trzeba by przeznaczyć na kupno indywidualnego projektu.

budowa domu

Autor: Biuro Projektowe ARCHON+
Źródło: Biuro Projektowe ARCHON+

Bez względu na to, jaką kwotą na budowę domu dysponujemy, musimy pamiętać o minusach, z których najczęściej najważniejszym jest umiejscowienie budowy. Nie można zapominać, że aby mieszkać w wygodnym miejscu często trzeba wybrać tańszą, gotową ofertę od dewelopera , który kupując większą działkę ma możliwość zminimalizowania kosztów jednostkowych. Trzeba też wziąć pod uwagę wygodę jaką daje wykonanie wszystkich robót i załatwienie najważniejszych formalności, dotyczących budowy domu przez dewelopera. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie korzyści i konsekwencje i zdecydować się na odpowiadające nam rozwiązanie.