Motoryzacja i samochody

Gdzie kupować tanie opony

Samochód, opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

Nadchodzi zima, z pewnością w najbliższym czasie temperatura spadnie poniżej zera, spadnie śnieg i pojawi się oblodzenie na drogach. W związku z tym większość Poznaniaków albo już założyła opony zimowe, albo dopiero ma zamiar to zrobić. Niektórzy dopiero planują zakup nowych opon, ponieważ te z zeszłego roku już nie są bezpieczne, a jeszcze inni zastanawiają się gdzie kupić opony letnie na kolejny rok. Niefortunnie jest to dość pokaźny wydatek, który może dość mocno ograniczyć nasz budżet, co jest niepożądane, szczególnie w czasie przedświątecznym. Z tegoż to powodu każdy poszukuje możliwości zaoszczędzenia kilku groszy. Ale co zrobić, aby wydając jak najmniej zakupić odpowiedniej jakości produkt?

Jakie warunki muszą spełniać dobre opony zimowe?
Przede wszystkim musimy wiedzieć co to są „dobre opony zimowe” i które z obecnych na rynku zakupić, żeby odpowiednio zaspokoiły nasze oczekiwania. Właściwie podjęta decyzja o wyborze opon zimowych zapewnia bezpieczeństwo, komfort jazdy i pewność, że kupiliśmy dokładnie to, czego chcieliśmy. Oto rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę:
1.Bieżnik, czyli zewnętrzna część opony bezpośrednio mająca kontakt się z nawierzchnią drogi. Wyróżniamy trzy rodzaje bieżników: bieżnik symetryczny (najmniej zaawansowany technologicznie, coraz rzadziej używany, w związku z czym również najtańszy), bieżnik asymetryczny (odznacza się różną rzeźbą po lewej oraz różną po prawej stronie opony. Zewnętrzna strona opony ma większe oraz masywniejsze klocki bieżnika, odpowiada za przyczepność. Wewnętrzna strona odpowiada za usuwanie wody i błota spod opony. Dzięki równemu rozłożeniu nacisku opony nie tak szybko się zużywają.)i bieżnik kierunkowy (najczęściej stosowany rodzaj bieżnika w oponach zimowych. Rowki ułożone są „w jodełkę” w związku z czym najlepiej odprowadzają wodę i błoto spod opony przez co zapewniają możliwie dużą przyczepność).

Bieżniki

Źródło: Interopony.pl

2. Klasa – do wyboru posiadamy: ekonomiczną, średnią oraz wysoką. Klasa opon powiązana jest zarówno z jakością wykonania, jak i z ceną.

3. Rozmiar opony – to podstawowa sprawa, ponieważ rozmiar opony określa zakres bieżników, spośród których będziemy wybierać. Aby poznać rozmiar opony należy spojrzeć do instrukcji auta, sprawdzić wlepkę na klapce wlewu paliwa bądź słupku w środku pojazdu, za siedzeniem kierowcy. Informację tą można otrzymać też u autoryzowanego serwisalbo (na tej stronie) marki albo w Internecie (np. na4.Indeks prędkości i nośności – uzyskujemy go razem z informacją o wielkości opon. O ile w przypadku opon zimowych, indeks prędkości może być niższy niż zalecany, tak, indeks nośności nigdy nie powinien być niższy od homologowanego.

To, na jakie opony się zdecydujemy zależy od wielu czynników. Musimy określić to, jakie są nasze wymagania w stosunku do opony, oraz to, w jakich warunkach będziemy ich używać. Przykładowo, jeżeli jeździmy głównie po zatłoczonym mieście, to należy zainwestować w opony, które zapewnią nam natychmiastowe reakcje samochodu (np. na hamowanie). Jeżeli zaś przemieszczamy się po terenie górzystym, to potrzebujemy opon o agresywnym bieżniku, z dużą ilością lameli oraz wzorem klockowym. Ważny jest również preferowany styl jazdy.

Gdzie zakupić najtaniej?
Odpowiedź na to pytanie jest ważna dla wielu z Poznańskich kierowców. Jak w większej części przypadków, najlepszym sposobem, aby dotrzeć do tanich sprzedawców, jest Internet. Wpisując w wyszukiwarkę frazę, przykładowo: „opony Poznań”, „tanie opony Poznań” albo po prostu „opony letnie bądź zimowe”, znajdziemy linki do wielu stron internetowych sprzedających części do aut. opony (sprawdź informacje)