Porady budowlane

Ozdabiamy okno

Jest dużo rzeczy, które determinują styl i klimat konkretnego wnętrza. Większość ludzi wskazałaby tu przede wszystkim meble i dodatki, jak również kolor farby. Równie istotne bywa oświetlenie, jak również charakter i dekoracje okien. Ostatni z przytoczonych elementów, tak samo jak wszelkie pozostałe elementy wystroju, podlega trendom.

Autor: JeremyGeorge

W najwyższym stopniu jednak ich dobór uzależniony jest od upodobań posiadacza a przede wszystkim – od charakteru wnętrza. Nie każde rozwiązanie jest bowiem pasujące do każdego wnętrza. W inny sposób ozdobione zostanie okno wystawowe sklepu mięsnego, a w inny sposób okno kuchenne w prywatnym miejscu zamieszkania.

okna

Autor: OKNOPLAST-Kraków

Firany to znane od wielu lat rozwiązanie, służące nie tylko ozdobie, ale również uniemożliwieniu patrzenia do wnętrza osobom z zewnątrz. Wybór determinują jednak głównie aspekty estetyczne. Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć, jest wybór materiału, z którego firany są uszyte. Do najpopularniejszych obecnie należą: satyna, woal, organtyna. Tradycyjne, znane od lat firanki wykonane są z żakardu.

Należy także podjąć decyzję, czy potrzebne są firany szyte, czy też można dokonać zakupu gotowych. Oprócz tego jedną z najważniejszych cech firanek jest ich barwa. Tradycyjnie w większości polskich domów wciąż używa się białych firanek, jednak ten trend powoli ulega zmianie. Wiosenne dekoracje okien wymagać będą kolorów takich jak żółć i zieleń. Do ich wykonania idealnie nadawać się będą lekkie firanki woalowe.

Równie ważne są elementy takie jak zasłony czy rolety. Pełnią one nierzadko funkcję bardziej pragmatyczną w porównaniu do firan – służą bowiem do zasłaniania okien w nocy lub zapobiegania dostawania się intensywnego światła słonecznego. W tym charakterze wykorzystywane są głównie rolety – odnośnik do serwisu -. Zasłony w dzisiejszych czasach często pełnią funkcję tylko ozdobną, a do celów praktycznych się nawet nie nadają.

Analogicznie jak firany mogą być zrobione z rozmaitych materiałów, występują także właściwie w każdym możliwym kolorze. Można je zmieniać zależnie od pory roku, i tak dodatki jesienne powiązane będą z takimi barwami jak pomarańcz, czerwień, brąz czy żółć. Jest wielka liczba opcji aranżowania firan i zasłon, więc każdy może zaprojektować swoją oryginalną kompozycję.