Motoryzacja i samochody

Wybór zimowych opon

Samochód, wymiana opon

Autor: iStock
Źródło: iStock

Ciężko zobaczyć w wyobraźni wycieczkę samochodem przez śniegi bez odpowiednich opon. Jednak wielu uważa, że opony całoroczne sprawdzają się zimą. Czy faktycznie można uznać to za pewnik?

To oszczędność przede wszystkim przesądza o zimowej jeździe na jednym komplecie opon. Już na samym początku, bez zbędnych tłumaczeń, można powiedzieć, że każdy kierowca musi wiedzieć, że wytrzymałe opony zimowe z są koniecznością.

Jak działają opony zimoweAtuty zimówek są jasne. To one zapewniają dobrą przyczepność w trudnych warunkach, na śliskiej nawierzchni. Czyli, zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Istnieje właśnie następna strona, która zawiera ważne dane na prezentowany temat, więc nie czekaj tylko przeanalizuj ją dokładnie.

Dzięki nim droga hamowania skraca się znacznie porównując do całorocznych. Zakręty dzięki nim też stają się łatwiejsze.Opony w letnie, całoroczne i zimowe różnią się od siebie bieżnikiem i mieszankami, z jakich są wyprodukowane. Zimówki mają głębsze i szersze rowki, a także więcej nacięć, które powodują, że materiał jest elastyczny, idealny do trudnych warunków. Elastyczna opona zabezpiecza przed poślizgiem, gwarantując dużą przyczepność.

Autor: Michelin

Jak używać zimowych opon?Pewne opony to jedynie te niezniszczone. Opony zimowe nie mogą być używane, gdy zaczynają się wiosenne temperatury. Czyli gdy powraca słońce, właściciele aut powinni bezwarunkowo od razu wrócić do opon na lato. Korzystanie z zimówek pomimo wysokiej temperatury niszczy bieżnik i opony tracą skuteczność. Wielu kierowców decyduje się na opony z drugiej ręki, ale to niekoniecznie najlepszy zakup. Gdy bieżnik się traci głębokość, ściera się, to oznaka, że czas na nowe opony. Na całe szczęście poza sezonem można znaleźć solidne wyprzedaże w sklepach motoryzacyjnych.

Dbaj o nowe oponyZaraz po zmianie opon należy trzymać się ważnych zasad. Prowadzący nie może gwałtownie hamować i przyspieszać. Opony na zimę muszą się po prostu dotrzeć, z tego powodu potrzebują trochę czasu, a to około 200 km. opony (znajdź więcej)