Znaczenie przemysłu

Odlewnie w Polsce – czym się zajmują?

Odlewnictwo to technologia opierająca się na produkowaniu odlewów w dowolnych postaciach przy użyciu specjalnych form.

Produkty takie najczęściej produkowane są ze stopów metalu takich jak na przykład żeliwo. Niekiedy również korzysta się z odmiennych tworzyw jak na przykład wosk.

Odlewy używane są w dużej mierze w produkcji przemysłowej jako elementy różnych maszyn. Posiadają też inne zastosowania – w ten sposób wyrabiane są na przykład niektóre zabawki jak na przykład ołowiane żołnierzyki. Działają też odlewnie artystyczne, w których działają ludzie będący doświadczonymi rzemieślnikami, a zarazem uzdolnionymi w kierunku artystycznym. Wytwarzają one towary o rozmaitym wykorzystaniu, ale w każdym przypadku na wyższym poziomie estetycznym.

Produkty

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Zakłady produkujące odlewy (więcej na temat) artystyczne zajmują się wykonywaniem zarówno towarów użytkowych jak i tych, które posiadają jedynie funkcję ozdobną. Do towarów funkcjonalnych zaliczają się między innymi różnorodne tabliczki i napisy. W odlewni artystycznej można zamówić na przykład gustownie wykonaną tabliczkę z numerem mieszkania odlaną z brązu. Odlewnie tego rodzaju zwykle dysponują przykładowymi wzorami liter i cyfr, często w bardzo szerokim wyborze. W zdecydowanej większości jednak przedsiębiorstwa tego rodzaju wytwarzają produkty o charakterze ozdobnym. Będą to przykładowo części ozdobne do grobów, jak na przykład rzeźby czy płaskorzeźby. W odlewniach także wykonuje się dużą ilość przedmiotów do kościoła, takich jak brązowe krzyże. Produkowane są również różnego rodzaju figury na zamówienie. Brąz jest najczęściej stosowanym stopem jeżeli chodzi o odlewy – odkryj więcej – artystyczne.

Odlewnie na terenie kraju

Przeglądając informacje znajdujące się w sieci można stwierdzić, że zakłady tego rodzaju posiadają niezwykle obszerną ofertę. Przykładowa odlewnia artystyczna działająca w Opolu zajmuje się produkcją różnego rodzaju towarów funkcjonalnych. Przede wszystkim jednak przyjmuje zamówienia z bardzo wielu miast całej Polski na rzeźby i pomniki z brązu. Bardzo wiele znanych i charakterystycznych pomników jest wykonana właśnie przez to przedsiębiorstwo. Firma zajmuje się produkowaniem brązowych figurów również na zlecenie klientów zagranicznych.