Bez kategorii

Oświetlenie – lampy wiszące, plafony, żyrandole

Nawet jeżeli ufamy przede wszystkim w swój smak, chcemy, aby nasi goście docenili wysiłek, jaki włożyliśmy w planowanie wystroju i oświetlenia salonu. Dlatego decyzje dotyczące wyboru takich detali wystroju salonu jak meble, dywany czy żyrandol podejmujemy zwykle bez pośpiechu i w sposób przemyślany. Co jednak, jeśli nie mamy pomysłu, jakie elementy oświetlenia do salonu będą najlepiej pasowały do naszego wnętrza? W jaki sposób wybrać żyrandol, lampy podłogowe i kinkiety, które uwidocznią walory pokoju i go przystroją? Czy są jakieś przystępne reguły, dzięki którym oświetlenie do salonu będzie zawsze dobre?

Zawsze, kiedy nie czujesz się śmiało na danym gruncie – nie inaczej jest w przypadku projektu oświetlenia mieszkania – warto jest poprosić o pomoc fachowca.

żyrandol

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

Lampy do salonu, szczególnie gdy ich koszt jest spory (patrz kryształy, w tym kryształowe lampy podłogowe żyrandole z kryształkami lub kryształowelub (odsyłam do tego serwisu)mpy wiszące), można dopasować przy pomocy architekta wnętrz. Wybierając elementy oświetlenia do salonu można też poprosić o konsultację pracownika sklepu z oświetleniem lub napisać mailub (dodatkowe informacje)do działu pomocy sklepu internetowego z lampami. Prawdopodobnie doradzi on, że w naszym przypadku lampa wisząca będzie znacznie lepsza niż plafon. Pomoże też wybrać żyrandol, który nie przytłoczy nawet niewielkiego wnętrza, a nawet sprawi, że nasz salon będzie wyglądał na bardziej przestronny.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Co jednak zrobić, jeśli serce skradły Wam na przykład lampy kryształowe – zestaw żyrandol oraz lampy podłogowe, choć mieszkacie w kawalerce? W przypadku oświetlenia jego funkcjonalność jest tak samo ważna, jak również, czy przypada nam do gustu. Ascetyczny żyrandol scalający metal i szkło na pewno nie oczaruje miłośnika opraw typu stylowe lampy wiszące, które nadają wnętrzu domowej atmosfery ciepła. Dlatego, gdy specjalista od doboru oświetlenia oferuje Ci lampy, które zwyczajnie nie są w twoim guście, warto szukać rozwiązania pośredniego. Kryształy w małym wnętrzu to w sumie wcale nie taki zły pomysł, pod warunkiem, że kryształowy żyrandol nie zajmuje całego pokoju. Jednakże taka kryształowa lampa zarówno wisząca jak i podłogowa może idealnie pasować do naszego niewielkiego wnętrza.

Aby wydobyć z naszego salonu wszystko, co najładniejsze oraz najlepsze, dobierajmy lampy do salonu, mając na uwadze jego wielkość, wysokość sufitu oraz natężenie światła dziennego. Jeżeli nasz salon znajduje się od strony południa, przez większość dnia będzie w nim wówczas jasno i być może plafony lub lampy wiszące w ramach górnego oświetlenia w całkowicie wystarczą. Mogą do nich dołączyć wówczas lampy podłogowe lub kinkiety. Salon północny aż prosi się o duży żyrandol lub lampy kryształowe (serwis poświęcony oświetleniu mieszkania), które dobrze rozpraszają światło i rozjaśniają nawet najciemniejsze zakątki. Biorąc pod uwagę małe pomieszczenia dobrze jest pomyśleć o dużym lustrze na ścianie i umieścić w pobliżu oprawę typu lampa wisząca, która jednocześnie optycznie powiększy pomieszczenie. Dobra rada na niski sufit to lampy podłogowe skierowane w górę, które dają wyobrażenie, że ściany są trochę wyższe niż w rzeczywistości.