Budowa domów,  Pomoc przy budowie

Prawo inwestycji budowlanych

Jeśli kupujemy lub stawiamy dom powinniśmy dowiedzieć się jakie są przepisy prawa budowlanego. Jest to istotne, ponieważ każdy dokument podpisywany przy podejmowaniu inwestycji w nieruchomości powinien być zgodny z prawem. Gdy już dostaniemy wszelkie pozwolenia, projekty itp. przychodzi moment, gdy rozpoczynamy budowę. Dobrze jest dowiedzieć się w jaki sposób ma być skonstruowana umowa o roboty budowlane. Absolutnie należy ją podpisać z ekipą.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com
Naturalnie, bywa tak, że firmy budowlane chcą pracować „na gębę”, lecz nie dajmy się do tego przekonać. Jedynie dobrze spisana umowa chroni nas przed różnego typu wpadkami, wymaga od ekipy budowlanej wykonania zadań z najwyższą starannością i daje nam podstawę do reklamacji i likwidacji powstałych usterek. Gdy ekipa budowlana nie chce spisać umowy – lepiej znaleźć inną. Nie ma co podejmować takiego ryzyka, szczególnie przy tak dużej inwestycji jak budowanie domu.

Naturalnie podobną umowę powinniśmy podpisać, jeśli chcemy zatrudnić ekipę do wykończenia mieszkania zakupionego na przykład od dewelopera. To niezwykle ważne nie tylko ze względu na możliwe poprawki we wnętrzach, ale także na bezpieczeństwo(polecamy gaz inergen) robotników remontowych.

Umowa własności
Gdy kupujemy nieruchomość ważne jest także prawo własności nieruchomości. Nie wolno nam zapomnieć, że jedynym dokumentem potwierdzającym naszą własność mieszkania jest umowa kupna/sprzedaży w postaci aktu notarialnego. Umowa przedwstępna ze sprzedającym nie jest takim dokumentem, nawet jeśli została zawarta w formie aktu notarialnego.

Jeżeli prawo inwestycji budowlanych jest dla nas niejasne czy za skomplikowane warto skorzystać z porady prawnika. Nie jest to droga usługa, a mamy gwarancję, że zawieramy umowę bez żadnych kruczków. Najczęściej mieszkanie czy dom – czytaj resztę pod adresem – to duży wydatek, zatem powinniśmy dołożyć sił, aby umowa została napisana z ogromną starannością i z zachowaniem przepisów.

Dokładnie czytaj umowę
Firmy budowlane czy deweloperzy podpisują mnóstwo wszelkiego rodzaju umów i mają z pewnością własne wypracowane wzory. Zawsze jednak musimy umowę dokładnie przeczytać i najlepiej skonsultować z adwokatem. Nie dajmy się przekonać zdaniem, że „to zwykła umowa”. Zawsze musimy mieć pewność, że umowy są zgodne z prawem.