Pomoc przy budowie

Piła widiowe świetnym narzędziem dla dowolnego warsztatowicza

Większość facetów jest zaangażowanymi majsterkowiczami tworzącymi przeróżne przedmioty, przeważnie z drewna, które są niezbędne w domu.Roboty te wiążą się z koniecznością przerzynania desek, listew, kantówek itp. Do cięcia niezbędne są piły. Rozumie się, że połowę sukcesu zapewniają dobre narzędzia. Jakie piły są najwyższej jakości? Oczywiście bardzo dobre są piły widiowe, to znaczy takie, w których zęby mają przylutowane nakładki wykonane z bardzo twardego i trwałego na ścieranie materiału. Surowcem tym są węgliki spiekane, w naszym kraju określane zjęzyka niemieckiego „widia” – wie diamand. (Węgliki spiekane w pozostałych państwach mają przeróżne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta

Autor: Proma Polska
Źródło: Proma Polska

Piły widiowe są bardzo dokładne – przecięte krawędzie są gładkie, równe i najczęściej nie wymagają późniejszej obróbki np. gładzenie czy ciosania. Wiąże się to z tym, że węgliki spiekane utrzymują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu można używać w pilarkach większe szybkości obrotowe niż przy powszechnych piłach wykonanych w całości ze stali. Piły widiowe o wiele rzadziej się psują niż piły tradycyjne, dlatego nie trzeba ich zbyt często ostrzyć, chociaż jest to droga czynność, która dodatkowo pochłania mnóstwo czasu. W piłach całkowicie stalowych zęby są na przemian powyginane na boki, dlatego też rzaz, czyli objaw po przejściu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub ostrza, dzinarzędzia (poszerzone informacje pod linkiem)czemu piła się nie klinuje w przecinanym materiale. Po pewnym okresie stosowania takiej piły odgięcie zębów maleje i przy użyciu należytego przyrządu należy je korygować. W piłach widiowych szerokość rzazu jest stała i jest równa szerokości nakładki widiowej, która niewątpliwie jest większa od grubości brzeszczotu bądź tarczy piły.

Za pomocą pił widiowych możemy piłować nie tylko drewno delikatne lub twarde, zarówno suche jak i zwilgotniałe, ale również płyty wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne. Piły widiowe można wykorzystywać też do przepiłowywania metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a nawet do cięcia stali oraz materiałów ceramicznych. W zależności od piłowanego materiału piły tarczowe mają różnorodne średnice, przeróżną ilość zębów, różną geometrię nakładek widiowych i różną prędkość obrotową. Jeśli chcemy dostosować optymalną do obrabianego materiału piłę widiową, należy napisać w przeglądarce internetowej hasło „globus piły”.

Jeżeli masz ochotę zgłębić dodatkowe wiadomości na przedstawiany tutaj wątek, to przeczytaj to ważne opracowanie – ono też jest warte uwagi.

piła

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Na budowach niejednokrotnie można natknąć się na piły do pustaków ceramicznych. Na ogół są to elektryczne piły mechaniczne, w których użyto dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) poruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takim rozwiązaniu materiał nie ulega przesunięciu w trakcie cięcia i utrzymane są idealne parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tak dalej.