Budowa domów

Najlepsze ogrzewanie domu?

Ogrzewanie jest zdecydowanie ważna sprawą. Najlepiej je uwzględnić już na etapie projektu domu. Koniecznie też trzeba tak je zaplanować, żeby rachunki zimą nie spowodowały ataku serca. Na początku wybieramy rodzaj ogrzewania i kaloryferów. Montaż centralnego ogrzewania w domu nie jest zdecydowanie łatwą sprawą.

Dobre ogrzewanie może szybko ogrzać pokoje, minimalnym kosztem. Najlepszym rozwiązaniem jest znane wszystkim ogrzewanie miejskie, znane najczęściej w blokach. Część domków w mieście korzysta z niego. Inne opcje to gaz i prąd, przy czym ogrzewanie elektryczne jest oczywiście najdroższe. Ogrzewanie na gaz pojawia się w nowych domach i blokach – ma sens, jeśli jest odpowiednio rozłożone.

Jaki grzejnik?Opcji jest bardzo dużo i zdecydowanie lepiej ulokować oszczędności w ogrzewanie niż w rachunki. Liczy się także kształt, ale przede wszystkim tworzywo. Muszą posiadać taką moc, by emitowały ciepło każde pomieszczenie, gdzie są zamontowane.

Grzejniki stalowe wyróżniają się dużą siłą grzania. Są kupowane najczęściej, ale nie służy im woda i mogę się zapowietrzać. Stalowe grzejniki panelowe instalowane są w w wielu blokach. Dostępne są w wielu kształtach. Typowe miejsce na każdy grzejnik jest oczywiście pod oknem. Ostatnio często kupowane są grzejniki z aluminium, ale tych nie można łączyć się z miedzią.

łazienki, umywalki, wanny

Montaż ogrzewania wymaga sugestii fachowców, bo to bardzo skomplikowana sprawa. Jeśli więc nie wiesz, czym są kotły kondensacyjne, a przepływowy ogrzewacz wody brzmi dla Ciebie jak prom kosmiczny – zapytaj fachowców.

Ciepła podłoga
Zdecydowanie więcej ludzi planuje ogrzewanie podłogowe, które oczywiście należy zaplanować dużo wcześniej. Taki kaloryfer wykonany jest z rur zamontowanych pod panelami podłogowymi lub pod glazurą. To dobre opcje do łazienki, a to dlatego właśnie tam zimna podłoga nie jest komfortowa. Tak samo montuje się grzejniki ścienne, ukryte pod ścianą. W tym wypadku najważniejsza jest płyty ogniotrwałe ścian, odpowiadająca za skuteczne sprawowanie się takiego ogrzewania.