
Szkolenie to ma na celu zrozumienie, jakie niebezpieczeństwa potrafią czaić się w zakładzie pracy i co właściwie robić, kiedy już z tego typu sytuacją zatrudniony się zetknie. Zmniejsza to ryzyko niedogodności nie tylko samego pracownika, ale również właściciela firmy, który w obrębie miejsca pracy ma odpowiedzialność za zdrowie i ewentualne zagrożenia bezpieczeństwo zatrudnionych.
Niektóre branże zmuszają do wykonywania obowiązków w hałasie. Może to tyczyć się pracy przy konstrukcji dróg albo generalnie budowy – hałas wciągarek, urządzeń prądotwórczych, żurawi czy chociażby trywialne tłuczenie młotem w stalowe (sprawdź również – płaskowniki stalowe aner) elementy konstrukcji generują potworny hałas, który z chwili na chwilę powoduje czasowy ubytek słuchu. Jeśli środki bezpieczeństwa nie będą podjęte, zatrudniony może być narażony nie na czasowe, ale trwałe uszkodzenie słuchu. Najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem są nauszniki ochronne, które redukują hałas o kilkadziesiąt decybeli. To prawda uniemożliwia to zrozumienie mowy i słyszenie otoczenia, ale – szczegóły pod adresem http://grupapartner.pl/ prawda jest taka, że w hałasie młota pneumatycznego czy pracy pozostałych maszyn mowy i tak nie można usłyszeć. Z tego powodu roztropnie jest zadbać o słuch i nie narażać go na trwałe ubytki.

Innym zawodem zmuszającym do stosowania odzieży ochronnej, choć niezbyt wyszukanej, jest praca lekarza, pielęgniarki czy sanitariusza. Nie jest tajemnicą, jak groźne mogą być drobnoustroje żyjące w organizmach pacjentów, z którymi stykają się medycy. Do ich zasadniczego ekwipunku należą jednorazowe rękawice ochronne zrobione zwykle z lateksu. Są cienkie, więc nie ogranicza to zmysłu dotyku, notabene bardzo istotnego w tej pracy, a jednocześnie efektywnie redukują styczność z bakteriami i wirusami. Rękawice ochronne nieco odmiennego rodzaju są stosowane w znacznie bardziej banalnym zawodzie: pracy na stanowisku mięsnym w sklepie spożywczym. Może się to wydawać trochę zabawne, ale tu także dość skutecznie zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób i brudu użycie elementu odzieży ochronnej, jakim są rękawice foliowe. Także jednorazowe, po użyciu przeznaczone od razu do utylizacji.