Urządzenia i maszyny przemysłowe,  Znaczenie przemysłu

Urządzenia pneumatyczne w kontekście procesów przemysłowych

http://www.arapneumatik.pl/

Źródło: http://www.arapneumatik.pl/

Dla podniesienia efektywności i mechanizacji przemysłu wykorzystuje się różnorodne rozwiązania Jednym z nich jest pneumatyka. Urządzenia pneumatyczne działają dzięki sprężonemu powietrzu. Powietrze takie nierzadko posiada zwiększone ciśnienie. Wskutek działania przyrządu zostaje ono zamienione na energię mechaniczną, która posłuży do napędzania agregatów i innych maszyn. Jednym z najważniejszych producentów jest zagraniczna firma Parker. Pneumatyka Parker jest marką, która na dobre przyjęła się w kraju i zdobyła zaufanie użytkowników. Pokazują to również wyniki wyszukiwania w Internecie za pomocą haseł związanych z pneumatyką.

Narzędzia pneumatyczne – siłowniki obrotowe i prowadnice

arapneumatik, siłowniki

Istnieje wiele firm zajmujących się produkcją przyrządów i narzędzi pneumatycznych. Są to również rodzime firmy. Produkują oni między innymi takie narzędzia jak smateriałom (zobacz piły pilana)obrotowe czy prowadnice. Siłownik obrotowy (odwiedź ten link), zwany również wahadłowym, może być używany do rozmaitych celów. Jednym z nich jest zwijanie zasłon mechanicznych, markiz i tym podobnych. Urządzenie to zrobione jest w większości przypadków z aluminium. Siłowniki obrotowe odznaczają się zróżnicowanym zakresem ciśnień, zależnie od pożądanych rezultatów. Prowadnica natomiast jest przyrządem najczęściej w postaci szyny, służącym do wyrównywania toru ruchu określonej części. Prowadnice stosuje się w użytkowaniu pił i pilarek spalinowych, a także do drzwi czy szuflad. Pośród typów wyróżnić można prowadnice kulkowe, rolkowe i wiele innych.

Inne przyrządy

Do przyrządów pneumatycznych zaliczyć można także pompy próżniowe. Wykorzystywane są do usuwania (wysysania) gazów z danego pomieszczenia. Efektem finalnym ich działania będzie więc wytworzenie się podciśnienia. Jest wiele rodzajów pomp, w zależności od metody i skutków ich używania. Stosuje się je w rozmaitych gałęziach przemysłu. Na przykład w przemyśle spożywczym służyć mogą do hermetycznego pakowania żywności, co wielokrotnie wydłuża jej termin przydatności do spożycia. Narzędzia działające dzięki sprężonemu powietrzu często połączone są w większe instalacje. Przydatne do tego celu są różnego typu złączki (więcej pomocy). Elementy te posiadają różnorodne formy, mogą być również wykonane z różnych materiałów, takich jak plastik, stal i inne stopy metali. Pneumatyka – odnośnik do strony