Urządzenia i maszyny przemysłowe,  Znaczenie przemysłu

Pogawędki maszyn

W obecnych czasach przemysł nie może się obejść bez komunikacji i przesyłu danych. W tym celu wykorzystywane są rozbudowane systemy komunikacji przemysłowej. Radiomodem, czyli modem radiowy, to urządzenie, które może być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest położenie przewodu albo z jakichś względów jest to pracochłonne lub zbyt drogie. Zależnie od typu modułów, dane mogą być transmitowane na dystansie nawet kilkudziesięciu kilometrów.

logo siemens

Autor: Grégory Tonon
Źródło: http://www.flickr.com

Ważną zaletą stosowania rozwiązań wykorzystujących urządzenia radiowe jest możliwość pracy w układzie punkt – wielopunkt, co sprawia, że dane daje się przesyłać do wielu stacji bazowych, gdzie następuje ich dalsza obróbka.

W systemie komunikacji przemysłowej istotną rolę odgrywa też klawiatura. Ponieważ klawiatura przemysłowa sprawdzone okna – warte przeczytania – oddymiające zazwyczaj pracuje w niełatwych warunkach, niekiedy w skomplikowanych warunkach atmosferycznych i jest narzędziem, na którym nieraz pracuje kilka osób, powinna być wytrzymała, bezawaryjna i odporna na warunki zewnętrzne. Klawiatury nadające się do pracy na aplikacjach przemysłowych, mają wysoki poziom szczelności i wytwarzane są ze stali odpornej na korozję lub – hiperłącze – z silikonu. (Oferta: logo siemens)

Systemy przetwarzania danych w przemyśle mogą pracować na różnych poziomach i dokonywać kontroli różnych obszarów. Przeprowadzają choćby monitoring zmian środowiskowych. Do tego zadania stosuje się różne dodatkowe urządzenia, na przykład czujnik przepływu powietrza lub czujnik temperatury. Czujniki mogą też sterować różnego rodzaju systemy wykonujące bezpośrednio prace przemysłowe. Przykładem takim mogą być urządzenia, w których wykorzystywany jest agregat hydrauliczny . Wśród nich można wymienić prasy hydrauliczne, podnośniki, wiertnice, łuparki, windy lub dźwigi – w zależności od gałęzi przemysłu, w której funkcjonują. Poza tym, że systemy przetwarzania danych mogą sterować tymi urządzeniami, mogą też monitorować różne parametry ich pracy, a także przetwarzać i przesyłać te dane.
Źródło: e-automatyka.eu