Budowa domów

Długa legenda łazienek

Łazienki są z nami już od Starożytności. Historia zaczyna się od cywilizacji Grecji, przykładającej dużą wagę do ablucji i do zalet społecznych łaźni. Koncept mocno wykorzystano w Imperium Rzymskim. Do współczesności zachowały ruiny term, czyli ogromnych łaźni, w których szanowani mieszkańcy metropolii zaznawali kąpieli, rozgrzewali się do czerwoności w łaźniach parowych i rozkoszowali się obsługą wyszkolonych masażystów.

Autor: Lazienkaplus.pl

Najistotniejszą cechą term była aczkolwiek możliwość przebywania przyjaciółmi, nawiązania nowych znajomości i przedyskutowania ważnych spraw. Łaźnie funkcjonowały jako swego rodzaju ośrodki towarzyskie, obok agory i rynku. Wanna prawdopodobnie została skonstruowana wcześniej, niż termy Rzymu. Przypuszcza się, że w wannie kąpano się już w starożytnym państwie Faraonów i wykuwano je zazwyczaj z cyny.

Wieki Średnie nie bez powodu przezywa się Wiekami Ciemnymi. W tamtym okresie przepadły większość osiągnięć związanych z antykiem. Nie korzystano z łaźni, nie budowano kanalizacji – więcej info, którą to genialnie dawniej rozbudowano w Rzymie. Na marginesie trzeba dorzucić, że owa http://www.bsinspekcja.pl/przylacza-kanalizacyjne/ była po części przyczyną zguby imperium, gdyż rury były wykonane z toksycznego ołowiu. W ten sposób mieszkańcy przez dekady nadwątlali swoje zdrowie.

łazienka

Autor: Baumit
Źródło: Baumit

W Średniowieczu wyznawano pogląd, że regularne ablucje są źródłem większości zachorowań. W XVII wieku nie było lepiej, każdy słyszał o opowieściach o cuchnącym pałacu Ludwika XIV pod Paryżem i usuwaniu wszy przez możnych małymi, pozłacanymi młotkami.

kanalizacja z powrotem pojawiła się w XIX wieku, w tamtym czasie też na powrót zaczęła odradzać się świadomość higieniczna. W niedalekim Jeseniku Vincent Priessnitz skonstruował i upowszechnił prysznic. Każde następne części wyposażenia łazienek, takie jak brodziki, kabiny prysznicowe i baterie do łazienek pojawiły się dopiero w zeszłym stuleciu. I cieszą nas do dziś.