Budowa domów

Łazienka z kabiną prysznicową

Osoby starsze albo niepełnosprawne ruchowo często mają kłopoty z korzystaniem z wanny jeśli chodzi o łazienki. Czasem nawet jest to dla nich wręcz niemożliwe. Dlatego mieszkania takich ludzi bardzo często dopasowuje się do ich potrzeb stawiając w łazience prysznic. Chodzi tu nie tylko o komfort, ale też o bezpieczeństwo.

łazienka

Autor: Bit Boy
Źródło: http://www.flickr.com

Kabiny koło niven dostępne są w różnych rozmiarach, bywają szklane – więcej szczegółów – lub zrobione z pleksi, więc każdy wyszuka dla siebie coś ładnego i w stosunkowo niskiej cenie. Naturalnie, trzeba przygotować się na trochę zamętu i rumoru w czasie przebudowywania łazienki, ale zdecydowanie warto. Bezpieczeństwo jest najistotniejsze. Najodpowiedniejsza dla niepełnosprawnych kabina prysznicowa, to taka nie mająca brodzika – zamontowana bezpośrednio na podłodze – żeby nie trzeba było unosić nóg przy wchodzeniu do środka. By móc postawić taką kabinę koniecznie jest odpowiednie wypoziomowanie podłogi (zobacz wylewka anhydrytowa wolplan) – żeby| woda spływała do odpływu, a nie rozlewała się na łazienkę. Warto zlecić przebudowę solidnemu fachowcowi, wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie zrobione na najwyższym poziomie. Więcej tutaj:

łazienki, umywalki, wanny

Kiedy już kabina zostanie zamontowana dobrze jest pomyśleć o jeszcze jednym ważnym elemencie wyposażenia. Chodzi o siedzisko prysznicowe. Najczęściej przykręcane jest wprost do ściany w kabinie, czasem ma nóżki, można je opuszczać, więc nie zawadza innym domownikom w korzystaniu z kabiny.

Dobrze jest pomyśleć nad takim rozwiązaniem, jeśli któryś z domowników ma kłopot, by dać sobie radę z używaniem wanny. Oczywiście, przebudowa wiąże się z nakładami finansowymi, ale to bezpieczeństwo jest ważne i nie ma co myśleć, że jakoś to będzie. Bądźmy mądrzy zanim coś się stanie i nie pozwólmy, by wydarzył się jakiś wypadek. Jeżeli mądrze to rozplanujemy, to uda nam się zamknąć w kwocie, jaka nas nie zrujnuje, a nasz dom będzie przyjazny dla niepełnosprawnej czy starszej osoby.