Budowa domów,  Pomoc przy budowie

Techniczny odbiór mieszkania ważną procedurą

Jedno z największych polskich miast, stolica dolnośląskiego będzie mieć w końcu obwodnicę. Dla Wrocławia jest to bardzo ważna i niezmiernie potrzebna inwestycja. Do tej pory ruch tranzytowy kierowany był przez miasto, co powodowało powstawanie olbrzymich korków i zatorów. Po wielu latach udało się nareszcie zaradzić wszystkim problemom, jakie stały na drodze do budowy obwodnicy – brak funduszy, przejęcie gruntów, procedury przetargowe. Nasze prawo nie jest przystosowane do przeprowadzenia szybkiego planu dla inwestycji publicznych w połączeniu z procedurami pozyskania środków z programów unijnych.

Autostradowa obwodnica Wrocławia (AOW) to inwestycja, która zawiera 26,765km autostrady A8 poprowadzonej nowym szlakiem, drogi ekspresowej S-8 o długości 0,5 km oraz dwa łączniki: Długołęka i Kobierzyce o łącznej długości 8,15 km. Budowa obwodnicy Wrocławia położona jest na peryferiach miasta w jego północno-zachodniej części. To nie jedyna tak duża inwestycja drogowa Wrocławia. Powstaną jeszcze inne odcinki o charakterze obwodnicowym odciążające ruch tranzytowy przez miasto: Wschodnia Obwodnica Wrocławia i Obwodnica Śródmiejska Wrocławia.

mieszkanie gotowe do odbioru technicznego

Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Inwestycje mają na celu zmianę ruchu, rozładowania najsilniej eksploatowanych osi, ulepszenie komunikacji miejskiej i aktywowanie obszarów na obrzeżach miasta. Obszary na peryferiach przy lepszym skomunikowaniu zdobędą lepszą wartość rynkową i przyniosą większy zysk dla miasta.

Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Ceny gruntów i nieruchomości stają się coraz wyższe. Wielu deweloperów buduje w mieście i poza nim. Nowe inwestycje, droższe nabywają coraz bardziej wymagający klienci. Na ten moment niewielu decyduje się na inwestycję w „dziurę w ziemi”. Współczesny deweloper powinien dysponować środkami umożliwiającymi wybudowanie nieruchomości w standardzie satysfakcjonującym potencjalnych lub docelowych klientów. Dobre wrażenie przy kupnie nie oznacza solidnego wykonania inwestycji. „Wymuskane” na pozór mieszkania mogą okazać się felerne.

Nim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, musimy je precyzyjnie obejrzeć. Bardzo dokładnie. Najlepiej ze znajomą osobą z branży budowlanej – najnowszy artykuł. Wzory pism z tematyki budownictwa znacznie uproszczą przejście przez ten proces. Wartościowe porady na ten temat można znaleźć na przykład w sieci. Portal Projektoskop to przede wszystkim zaawansowana wyszukiwarka, w której można znaleźć ciekawe projekty domów.

Znajdują się tutaj gotowe projekty domów sporządzone przez profesjonalne biura architektoniczne. Baza zawiera między innymiprojekt domu parterowego, projekty małych domów czy nowoczesne projekty domów. Każdy, szukający pomysłu na swój wyśniony projekt domu, znajdzie coś dla siebie.

Nie powinno podpisywać protokołu, mając uwagi do jakości wykonania. Inwestor bojąc się odszkodowania za przekroczenie terminu szybciej usunie usterki, niż później z tytułu gwarancji czy rękojmi. Oczekując na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera powinniśmy przygotować się na to, że dowiemy się o nim z niewielkim wyprzedzeniem. W trakcie odbioru będziemy pośpieszani, a każda nasza uwaga, będzie zbywana, że tak musi być, że się nie znamy, albo że jutro będzie fachowiec, który to zrobi. Na koniec wykonawca będzie nas usilnie namawiał do podpisania dokumentów, obiecując w zamian szybkie usunięcie usterek. W rezultacie na te poprawki będziemy czekać miesiącami, a w najgorszym wypadku nie doczekamy się ich w ogóle. W prawdzie protokół odbioru mieszkania zawiera pozycję, w której można wpisać dostrzeżone wady, jednak lepiej wstrzymać się, aż wszystko będzie ok.

Odbiór dotyczy także jakości wylania schodów i konstrukcji dachu – szczególnie w sytuacji kupna gotowego domu w stanie surowym bądź „pod klucz”.

puste mieszkanie

Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Schody – zobacz ofertę – to bardzo ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór właściwych schodów. schody (zobacz www) żelbetowe niosą ze sobą wiele zalet. Jedną z nich na pewno jest możliwość korzystania z nich w czasie budowy. Realizowany w jej czasie projekt schodów, będzie wiązał się z mniejszymi kosztami, niż gdybyśmy chcieli wykonać je w czasie późniejszym.

Strzeże dom przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Abyśmy mogli cieszyć się naszym dachem przez wiele lat, ważna jest konstrukcja, a nie wybierane z taką dbałością o kształt i kolor pokrycie dachowe. To ona no swoich „barkach” trzyma cały ciężar dachu i współpracuje zresztą budynku. W przypadku budownictwa jednorodzinnego stosuje się konstrukcje dachowe drewniane. Na jej rodzaj wpływ ma typ dachu, pochylenie połaci dachowej, a także jej rozpiętość.

W przypadku odbioru mieszkania na poddaszu musimy zwrócić uwagę czy nie panuje wilgoć. Jeśli zauważymy śliskie, błyszczące lub ciemniejsze miejsca to mamy duży problem. Bez względu na to czy woda pochodzi z przeciekania dachu czy stania wody pomiędzy płytami, należy w tym miejscu skuć tynk, pozbyć się wody, odsuszyć i ponownie otynkować i pomalować sufit.

Nigdy nie podpisujmy się pod protokołem w którym widnieje zapis, że po podpisaniu wykonawca nie będzie przyjmował reklamacji na usterki inne, niż te wypisane w protokole. Co prawda nie ma on prawa wprowadzić takiego zapisu, jednak gdybyśmy to podpisali, tym samym stracilibyśmy możliwość zgłoszenia w ramach rękojmi usterek zauważonych podczas prac wykończeniowych.

Jeśli jesteśmy urodzeni pod szczęśliwą gwiazdą, może nam się trafić, że budowa zakończy się jednak w terminie, a usterek nie będzie. W takim przypadku pozostaje nam tylko zaprosić rodzinę na parapetówę, powstrzymując się może jedynie od rozbijania szampana o nasze gładkie i proste ściany salonu.