Znaczenie przemysłu

Do czego używane są odlewy?

Czy zastanawiało was kiedykolwiek czym zajmuje się branża odlewnicza i jak tak naprawdę stosowane są różnego rodzaju odlewy (hiperłącze do strony)? Pewnie nie. Jest to gałąź produkcji przemysłowej, o której nie mówi się specjalnie często. Z tej przyczyny wielu ludzi nie ma pojęcia, że bez niej inne by nie mogły działać. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego składa się wykorzystując odlewy.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

W odlewnictwie działa teraz już bardzo dużo różnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle – obróbka cieplna. To przy wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się metal do płynnej postaci i to pozwala na wykonywanie odlewów. Zależnie od procesu obróbki da się wyróżnić przykładowo odlewy ciśnieniowe. Płynny materiał wlewa się do form, nazywanych właśnie kokilami.

Bardzo często stosuje się teraz odlewanie stopów pod ciśnieniem. Jest to metoda wysoce Odlewy (poznaj szczegóły)dna. Odlewy ciśnieniowe są bardzo dobrej jakości i nie potrzebują już dodatkowej obróbki. To oznacza, że można wyrabiać daną część na skalę masową.

Zazwyczaj po odlaniu następuje wyżarzanie. To proces polegający na nagrzaniu danego fragmentu do konkretnej temperatury. Wtedy tę temperaturę powinno się przez pewien czas utrzymać, a w końcu fragment wolno schłodzić. Sposobów wyżarzania jest kilka i każda służy do czegoś innego. Przykładowo może obniżyć twardość elementu przed kolejną obróbką.

Warto czasem zainteresować się mniej popularnymi odnogami przemysłu. Każdy ciekawski majsterkowicz prawdopodobnie z chęcią dowie się do czego mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma na przykład zawiasy w drzwiach (strona z przydatnymi informacjami).

Źródło: Alwro S. A.