Motoryzacja i samochody

Kilka słów o oponach

Prawie wszyscy dojrzali ludzie jeżdżą samochodami. Jest to cecha epoki i nawet, kiedy kochasz rower, nienawidzisz tkwić uwięziony w metalowej puszce, cierpisz na chorobę lokomocyjną, uważasz samochody za nieekologiczne…z takich i innych przyczyn, nawet gdy po prostu nie chcesz podróżować samochodem, prawdopodobnie i tak jeździsz, nawet jeśli w towarzystwie. Nawet, jeśli to autobus.

Nie można się dziwić, jak wielki jest cały przemysł motoryzacyjny. Samochody ewoluują od lat, wciąż więcej elektroniki i innych najnowszych technologii upchniętych jest w coraz mniejszych, coraz bardziej ekologicznych i zwrotnych autkach. Od lat mamy już w standardzie klimatyzację, nie wspominając o ogrzewaniu. Są czujniki cofania, mamy kamerki pozwalające widzieć, co jest z tyłu, kiedy się cofasz, mamy pomoc parkowania, który zaparkuje auto za ciebie. Błyskotliwe i użyteczne.Pozostałe ciekawostki na Są zatem nowe rozwiązania, ale podstawowe, znane od początków motoryzacji kawałki samochodów też są nadal niezbędne i obecne – auto wciąż posiada, przykładowo, opony. Laikowi może zdawać się przesadą obecność tak ogromnie wielkiej mnogości rodzajów, typów, gatunków i odmian opon, ale starzy kierowcy wiedzą, jak istotne są koła w aucie, także do poruszania się tylko i wyłącznie po mieście. Nowe opony posiadają odpowiednio zaprojektowany wzór, są zrobione z konkretnej mieszanki gum i odpowiednio uzbrojone.

fiat gam

Autor: Chevrolet
Źródło: Chevrolet

I od lat nie jest tajemnicą, na ile odróżniają się koła zimowe od letnich, choć użycie ich w właściwych miesiącach roku nie jest wymagane prawnie… nawet początkujący kierowcy umieją jednak zauważyć różnice w jeździe z kołami nieodpowiednimi do panującej aury.

Sprzedaż opon nie maleje – chociaż nabywanie zimówek czy opon na lato nie jest podyktowane prawem, jest narzucone rozumem; a nawet kiedy już ktoś nie troszczy się o to, powinien pod groźbą mandatów dbać o stan posiadanego ogumienia – bieżnik nie powinien być starty, opona musi posiadać odpowiednią przyczepność. Przy tym starta, stara opona może eksplodować na szosie, a w takim momencie kraksa gotowa. W sprzedaży dużo bardziej elitarnym towarem są opony terenowe, opony do wyścigów i pozostałe, ale nie znaczy to, że przemysł (zobacz także Filtry dla przemysłu) gumowy jest mały. Gum są setki, a każda użyteczna jest na inne okoliczności, do innego auta.
Więcej o gam.