Budowa domów,  Porady budowlane,  Transport,  Urządzenia i maszyny przemysłowe,  Znaczenie przemysłu

Stal twarda jak głaz

budowa

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Do wytwarzania maszyn i urządzeń używana jest cięcie (kliknij odnośnik) trudnościeralna o ogromnej wytrzymałości oraz świetnej ścieralności i udarności. Blachy trudnościeralne mają zastosowanie przy produkcji kontenerów i wywrotek, krawędzi roboczych maszyn do robót ziemnych, elementów maszyn górniczych i betoniarek, które podlegają zużywaniu, konstrukcji platform, jak również podajników, lejów i czerpaków koparek.

blacha trudnościeralnaTego typu materiał umożliwia nowoczesne, precyzyjne projektowanie oraz obniżenie masy produktów, dzięki czemu poprawia się ich efektywność energetyczną.

Zobacz również inny zbiór materiałów przedstawiających omawiany temat – bez obaw – wejście za darmo (mkplastimex.pl/124-tarcze-do-szlifowania-metalu), zatem kliknij ten odnośnik.

Różne typy stali trudnościeralnej mają inne cechy w zależności od celu, w jakim są wykorzystywane. Dostępne są odmiany , które cechuje odporność na tarcie wzdłużne, używane na przykład w lemieszach i łyżkach koparek i ładowarek. Inne typy utwardzają się w trakcie pracy i sprawdzają się w kopalniach, cementowniach czy kamieniołomach. Jeszcze inne, odporne na wysoką temperaturę, pracują warunkach bardzo wysokiej ścieralności – hartowane w wodzie wykorzystywane są do wytwarzania nożyc, pogłębiarek czy maszyn rolniczych. Blachy trudnościeralne aby mogły w pełni spełniać swe zadania, powinny być także łatwe do spawania i łatwo obrabialne.

budowa

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Stal trudnościeralna Hardox 500 może być cięta laserem, plazmą, palnikiem tlenowym lub strumieniem wodnym z elementami ciernymi. Blacha Hardox 600 uzyskuje swoje wyjątkowe właściwości dzięki wykorzystaniu wieloetapowego procesu hartowania. Blachy te poddawane są kontroli topograficznej pod względem płaskości. Wyniki tych analiz gromadzone są w zakładach hutniczych i mogą stanowić istotne źródło informacji dla producenta narzędzi ze stali trudnościeralnych, a także dla stosujących te narzędzia.