Budowa domów,  Porady budowlane,  Transport,  Urządzenia i maszyny przemysłowe,  Znaczenie przemysłu

Stal twarda jak głaz

budowa

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Do wytwarzania maszyn i urządzeń używana jest cięcie (kliknij odnośnik) trudnościeralna o ogromnej wytrzymałości oraz świetnej ścieralności i udarności. Blachy trudnościeralne mają zastosowanie przy produkcji kontenerów i wywrotek, krawędzi roboczych maszyn do robót ziemnych, elementów maszyn górniczych i betoniarek, które podlegają zużywaniu, konstrukcji platform, jak również podajników, lejów i czerpaków koparek.

blacha trudnościeralnaTego typu materiał umożliwia nowoczesne, precyzyjne projektowanie oraz obniżenie masy produktów, dzięki czemu poprawia się ich efektywność energetyczną. Różne typy stali trudnościeralnej mają inne cechy w zależności od celu, w jakim są wykorzystywane. Dostępne są odmiany , które cechuje odporność na tarcie wzdłużne, używane na przykład w lemieszach i łyżkach koparek i ładowarek. Inne typy utwardzają się w trakcie pracy i sprawdzają się w kopalniach, cementowniach czy kamieniołomach.

To dobry moment, żeby dowiedzieć się więcej danych na prezentowany temat – niezbędne będzie jedynie oryginalne źródło (http://www.fmk.pl/slimaki-spozywcze/), które przybliży niezbędne informacje.

Jeszcze inne, odporne na wysoką temperaturę, pracują warunkach bardzo wysokiej ścieralności – hartowane w wodzie wykorzystywane są do wytwarzania nożyc, pogłębiarek czy maszyn rolniczych. Blachy trudnościeralne aby mogły w pełni spełniać swe zadania, powinny być także łatwe do spawania i łatwo obrabialne.

budowa

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Stal trudnościeralna Hardox 500 może być cięta laserem, plazmą, palnikiem tlenowym lub strumieniem wodnym z elementami ciernymi. Blacha Hardox 600 uzyskuje swoje wyjątkowe właściwości dzięki wykorzystaniu wieloetapowego procesu hartowania. Blachy te poddawane są kontroli topograficznej pod względem płaskości. Wyniki tych analiz gromadzone są w zakładach hutniczych i mogą stanowić istotne źródło informacji dla producenta narzędzi ze stali trudnościeralnych, a także dla stosujących te narzędzia.