Urządzenia i maszyny przemysłowe,  Znaczenie przemysłu

Stal trudnościeralna, maszyny stosowane w przemyśle

Stal odporna na ścieranie ma szerokie przeznaczenie. Najbardziej rozpowszechniona jest w przemyśle budowlanym, górniczym, branży wydobywczej i recyklingu. Najpopularniejszym rodzajem blach wytworzonych ze stali trudnościeralnej jest blacha hardox. Jest ona bardzo niepodatna na uszkodzenia pod wpływem ścierania, co jest najistotniejsze w produkcji przemysłowej.

Ponadto ze względu na swoją twardość i plastyczność cechuje się ogromną wytrzymałością. Ta właściwość zwiększa wydajność działania konstruowanych urządzeń. Są niezawodne w każdej sytuacji, niezależnie od gałęzi przemysłu, w której są wykorzystywane. Blachy hardox mimo swojej twardości są łatwe w obróbce, co zwiększa ich zakres wykorzystania. Stal hardox nie traci własności nawet podczas gięcia, kształtowania oraz spawania. Wykonywane z niej maszyny przemysłowe (sprawdź również – traki taśmowe) oraz ich elementy np. noże przemysłowe oraz zgarniacze wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością i długim czasem użytkowania. Urządzenia wyprodukowane ze stali hardox 500 są lżejsze od innych dostępnych na rynku.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/

Noże maszynowe

Ruby płużne czy noże maszynowe nazywane również nożami przemysłowymi mają różnorodne zastosowanie. Wykonywane są ze stali trudnościeralnej, dzięki czemu wyśmienicie sprawdzają się w przemyśle. Noże maszynowe stosowane są w przemyśle metalowym, papierniczym, drzewnym, tytoniowym, w przemyśle tworzyw sztucznych oraz recyklingu, w przemyśle spożywczym, gumowym, przemyśle poligraficznym. Noże maszynowe to: noże do cięcia, do cięcia i wycinania, do łupania, mielenia, do kruszenia, do heblowania oraz noże do odcinania. Atutem noży maszynowych jest wykorzystanie najlepszych materiałów wsadowych, które dobierane są indywidualnie do potrzeb przerobowych. Produkcja noży z blachy hardox trzykrotnie wydłuża okres eksploatacji ostrzy, co wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z naprawą.

Zgarniacze

Zgarniacze stosowane są na przykład do oczyszczania przenośników taśmowych z pozostałości po transportowanych materiałach. Jest to bardzo istotne, ponieważ nieusunięte resztki wpływają na obniżenie trwałości całego systemu transportu, co powoduje wzrost kosztów utrzymania urządzenia. Zgarniacze podnoszą wytrzymałość i niezawodność ciągu transportowego, poprzez zmniejszenie częstotliwości napraw, ponadto ograniczają poziom hałasu i zapylenia. Zgarniacze wyróżniają się wysoką sprawnością oczyszczania, dużą giętkością w procesie zgarniania resztek. Są również łatwe w montażu. Znajdują zastosowanie w oczyszczalniach ścieków, w zakładach papierniczych, w przemyśle spożywczym i metalowym.