Budowa domów,  Pomoc przy budowie

Parkiety z drewna

Bardzo ważną częścią każdego mieszkania jest podłoga. Powinna spełniać sporo warunków, by dłużyła prawidłowo i przez wiele lat. Istnieje dużo typów podłóg. Różnią się one ze względu na miejsce, gdzie mają być wykorzystywane. Odmiennych rozwiązań wymaga specyfika kuchni czy łazienek, a innych pokój dzienny albo sypialnia.

podłogi drewniane

Autor: RuckZuck
Źródło: http://echopr.pl/PRASA/podloga_drewniana_dab_country_z_koelkci_platinium_marki_royal_floor.jpg

W kuchni i łazience przeważającym elementem są podłogi, składające się najczęściej z kafelków. Pokoje dzienne z kolei są miejscami, w których stosuje się inne rozwiązania. Mogą tam być wykorzystywane wykładziny dywanowe lub jedynie podłoga. Aktualnie zaprzestaje się kupowania dywanów.

To zagadnienie jest dla Ciebie fascynujące? Kliknij odnośnik tutaj (https://trops.pl/produkt/wiertla-do-metalu-s-hss-10-100-mm-19el-s-22205-stalco/), a przeczytasz dane na opisywany wątek, który na pewno Cię zaciekawią.

Najczęściej wybieranym rodzajem są podłogi z drewna, takie jak na przykład parkiet Hajnówka.

Drewno na podłogi
Do wytwarzania desek podłogowych wykorzystuje się różne gatunki drewna. Przede wszystkim można je podzielić na odmiany rodzime i egzotyczne. Do drewna rodzimego należą takie odmienny jak dąb, buk czy jesion. Do odmian egzotycznych zaliczają się takie jak merbau, orzech amerykański czy bambus. Drewno egzotyczne jest chętnie wybierane ze względu na swoje walory estetyczne, zwłaszcza na nietypowe barwy. W Polsce jednym z producentów podłóg drewnianych jest Hajnówka Parkiety tej marki wytwarzane są z takich gatunków drewna jak dąb czy jesion, także przetwarzane na rozmaite sposoby, między innymi poprzez wędzenie.

Deski podłogowe oraz mozaiki

salon

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland

Jednym z oferowanych pomysłów w zakresie podłóg z drewna jest użycie tak zwanych desek podłogowych. Są to, jak sama nazwa podpowiada, większe części z drewna, łączące się wzajemnie metodą na pióro i wpust. Deski podłogowe stanowią rozwiązanie stosunkowo drogie. Ich większy rozmiar sprawia także, że nietrudno o ubytek czy pomyłkę w czasie montażu, co powoduje dalsze uszkodzenia w czasie późniejszego stosowania. Znacznie bardziej bezpieczna i prostsza w montażu jest mozaika parkietowa. Montowana jest ona tworząc wiele różnych deseni, standardowych i bardziej nowoczesnych. Na przykład producent parkietu Hajnówka oferuje aż pięć typów mozaiki parkietowej wykonanej z drewna dębowego. To zróżnicowanie pozwala na optymalne dopasowanie typu podłogi do każdego wnętrza, tworząc określony styl.