Budowa domów

Jakie oświetlenie do mieszkania?

Wytwórcy licznych towarów wykształcili w nas poczucie tego, że moda się zmienia i od czasu do czasu powinniśmy wymienić nasze ubrania, buty czy okulary. Również postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na podobnej zasadzie pojawiają się i znikają kolejne trendy w urządzaniu pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może równie zauważalna, jak w przypadku garderoby czy butów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do postępu technicznego? Czy to oznacza, że posiadane przez nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać równie często jak elektronikę? Jak właściwie dobrać oświetlenie do domu?

Główne reguły doboru oświetlenia do poszczególnych pomieszczeńBez względu na to, czy zamierzamy wybrać lampy sufitowe do sypialni, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni należy pamiętać, że oświetlenie ma zagwarantować zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak też nadać mu odpowiedni nastrój. Implikuje to między innymi, że widowiskowe wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w salonie być może trzeba będzie uzupełnić o lampkę na stoliku bądź kinkiety, aby dobrze oświetlić także kąty pomieszczenia i umożliwić niemęczące dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej precyzyjnych pracach (robótki ręczne, układanie puzzli, naprawa niewielkich elementów etc.), gdy potrzebujemy mocniejszego światła. Natomiast, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, by w jego wykończeniu uwzględniono delikatne lampki nocne, chociaż ze względów na ich funkcjonalność (porządkowanie, zgubiony kolczyk) lampy sufitowe z mocniejszą żarówką to również dobry pomysł. Następną istotną sprawą jest wykorzystanie prądu rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno umożliwiać wkręcenie żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne całkiem odejdą z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej kupować lampy stojące, kinkiety etc. w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeśli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą pasowały wspaniale. Z drugiej strony w minimalistycznym stylu lepiej jednak sprawdzą się lampy nowoczesne chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie boimy się kontrowersji.

Lampy klasyczne i nowoczesne

Czy wybierając lampy do mieszkania warto zatem kierować się modą?Odpowiedź na takie pytanie nie będzie łatwa, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Jeżeli fundusze nie stanowią przeszkody, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do innych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak koniec pierwszej dekady XXI wieku opanowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co prezentowały również lampy sufitowe, żyrandole i lampy wiszące, a właściwie ich abażury.

Jeżeli masz chęć poznać kolejne informacje na taki temat, zobacz ten link, a niewątpliwie on także będzie dla Ciebie wyjątkowy.

Na początku nowego dziesięciolecia dominuje odejście od kontrastowych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą pewnie lampy stworzone z białych kryształów oraz lampy nowoczesne wykończone w połyskliwych i przeźroczystych materiałach. Warto mimo wszystko przemyśleć możliwość zastosowania ciepłych kolorów, jak czekoladowy brąz, cynamonowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy (zobacz lampa do przedpokoju) stojące czy kinkiety w tych kolorach mogą być oryginalnym i modnym dodatkiem kontrastowym do pomieszczenia urządzonego w barwach zimnych, jak błękit lub srebro. Niemniej działanie zgodnie z aktualną modą musi być w podobnym stopniu co od wielkości naszych funduszy warunkowane możliwościami naszego pokoju. W mieszkaniu z niskim sufitem często praktyczniejsze są lampy sufitowe, ze względu na to, że np. lampy wiszące mogą zawadzać podczas chodzenia po mieszkaniu, dobrze także postawić na oświetlenie umożliwiające regulowanie konta padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Pokój w kształcie litery „L” aż prosi się o przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części dłuższej i lampa wisząca w drugiej części umieszczona na przykład nad stołem. Sprawnie umieszczone lampy przeźroczystej oprawie co więcej w połączeniu z lustrem mogą przechwytywać w dzień światło słoneczne i rozpraszać je po większej przestrzeni, rozjaśniając refleksami nawet najciemniejsze kąty, dając alternatywę dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania zużycia prądu.

Klasyczne i nowoczesne oświetlenie a zaawansowana technika
Wprawdzie postęp w branży oświetlenia idzie nie tak szybko jak w przypadku technologii komputerowej, także i na tym polu można obserwować pewne modyfikacje. Wiąże się to przede wszystkim z możliwościami które dają lampy LED, które dają zdecydowanie większą oszczędność prądu i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość ponadto zmiany koloru światła, przez co lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze mocniej związane z danymi elementami dekoracji pokoju. Te nowinki zazwyczaj pojawiają się w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne tak w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Oczywiście nie znaczy to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą działać z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku znacznie praktyczniejsze rozwiązanie. Podstawowa zasada jest natomiast taka, że nowoczesne oświetlenie na długi czas oferują nam tylko lampy porządnych producentów, którzy stawiają na trwałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.