Budowa domów,  Porady budowlane

Rozbiórki i wyburzenia to proces wymagający ogromnej ostrożności

Wyburzenie i rozbiórka budynków, to praca wyjątkowo skomplikowana i potrzebująca ogromnej ostrożności.

Rozbiórki budynku odnoszą się głównie do usunięcia wszystkich elementów, jakie można usunąć ręcznie, a więc okna, drzwi, podłogi i wszelkie inne tego rodzaju elementy. Rozbiórka ma za zadania doprowadzić obiekt do takiej postaci, iż następnie będzie możliwość wjechać na teren pracy maszynami do wyburzania. Oczywiście czynności związane z rozbiórką są dokładnie określone na każdej płaszczyźnie, ponieważ jest to praca niebezpieczna i każdy pracownik powinien szczegółowo wiedzieć, jakie posiada zadanie i w których obszarach powinien się poruszać, żeby niedoszło do żadnego wypadku. Oczywiście plan pracy wykonywany jest na podstawie planu obiektu, a więc rozbiórka przeważnie rozpoczyna się od samej góry i stopniowo schodzi się na pozostały fragmenty obiektu, by ostatecznie dojść do parteru i pozostawić obiekt całkowicie gotowy do wyburzenia.

profesjonalna rozbiórka budynku

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com

Nie jest to łatwe, lecz aktualnie czynności ręczne można realizować niezwykle sprawnie, dlatego że funkcjonuje sporo narzędzi pomocniczych, które umożliwiają przy małym wysiłku demontować wszystkie przedmioty, które znajdują się w obiekcie. Prace powiązane z rozbiórką trwają dużo dłużej od wyburzenia, dlatego że potrzebują one działania zgodnie z określonym schematem i wszystko dokładnie się sprawdza, a następnie zdemontowane przedmioty się segreguje itp. Aktualnie tego typu czynnościami specjalizują się profesjonalne firmy i poprzez to wszystko przebiega szybciej, lecz mimo wszystko wymaga to pewnej ilości czasu.

Gdy już uda się rozebrać budynek do stanu surowego, a więc pozostaną jedynie ściany, realizowane są prace, połączone z wyburzeniem. To zazwyczaj prace, do których stosuje się specjalistyczne maszyny, które sprawnie burzą obiekt do samego fundamentu. Oczywiście wszystko realizowane jest całkowicie bezpiecznie, gdyż poza osobami kontrolującymi pracę maszyn, w pobliżu nikt się nie znajduje, żeby poprzez to żaden element nikomu nie zagroził. Tak naprawdę wyburzenie odbywa się sprawnie, a najwięcej czasu przeznacza się na usunięcie gruzu, który powstał podczas wyburzania. Obecnie także realizowane są prace, które umożliwiają rozebrać fundamenty budynku, jednak nie jest to często wykonywane, bo jest to skomplikowane w realizacji i pochłaniające sporo czasu.