Znaczenie przemysłu

Przemysł na terenie Polski

Na przestrzeni ostatniego stulecia przemysł na całym świecie ewoluował. W większej mierze przykłada się uwagę do spraw ekologii oraz praw pracowniczych. Dużo zmian przeszły również maszyny wykorzystywane w przemyśle – te nowsze są mniej kosztowne i bardziej wydajne. Polski przemysł także nie pozostaje w jednym punkcie, mimo szeroko panujących stereotypów, warto pamiętać o tym, że polski przemysł jest jednym z najbardziej rozwiniętych na całym kontynencie europejskim.

Przemysł

Autor: Fif’
Źródło: http://www.flickr.com

Gdzie można zauważyć największe zmiany?

Rewolucja w przemyśle kojarzyła się z maszynami parowymi i wielkimi, ceglanymi zakładami pracy, których ruiny można ciągle oglądać w całym kraju. Na dzień dzisiejszy hale przemysłowe nie są budynkami ceglanymi, a szkieletowymi budowlami pokrytymi blachą. Tego rodzaju budowla pozwala oszczędzić ogromne kwoty pieniędzy i sporo czasu. A w razie bankructwa firmy, jej pozostałośći nie muszą już psuć wyglądu okolicy.

Kliknij ten link a znajdziesz wskazówki ze strony stworzone dla osób zaabsorbowanych analizowanym w niniejszym serwisie tematem.

Tego typu budynek można niskim kosztem zdemontować, a stalowy szkielet i poszycie kwalifikują się do recyklingu. Dużo prościej jest również dostosować tego rodzaju obiekt do swojego przeznaczenia.

W dzisiejszych czasach bowiem standaryzuje się także akcesoria i urządzenia przemysłowe, w taki sposób, żeby mogły operować w takim budynku. Taka standaryzacja posiada dużą liczbę zalet, z drugiej strony przez to wszystkie budynki wielkich fabryk prezentują się prawie identycznie. W dalszym ciągu nie jest to korzystne dla krajobrazu kraju.

Magazyn

Autor: ryan kuonen
Źródło: http://www.flickr.com

A gdzie czas utknął w miejscu?

Niektóre wynalazki ery przemysłowej w dalszym ciągu mają zastosowanie w dzisiejszym przemyśle. Mimo, że od czasu ich wynalezienia udoskonalono je. Doskonałym przykładem punktu, gdzie tego typu maszyny i stemple do krawędziarki pracują są kotłownie parowe. Kotły na parę przeszły wiele ewolucji – są dużo bardziej bezpieczne i wydajniejsze niż kiedyś, stosuje się je nadal z uwagi na ich niezawodność.

Współczesne kotły są również ekologiczne. Do palenia w nich nie używa się już węgla a specjalne wysokoenergetyczne mieszanki. Co z tym związane, emisja szkodliwych gazów jest zminimalizowana. Mimo wszystkich wymienionych usprawnień technika parowa ciągle kojarzona jest z przemysłem minionych wieków.