Transport

Transport w Polsce – co interesującego się ostatnio zmieniło?

Co ciekawego można tak naprawdę napisać na temat transportu w naszym kraju? W zasadzie nadal możemy skrycie zazdrościć Niemcom albo Anglikom, lecz na szczęście poszczególne branże związane z transportem nieźle idą do przodu. Być może za jakiś czas to Niemcy nam będą zazdrościli fantastycznych krajówek, autostrad bądź pociągów? Zapewne to utopia – i tak najważniejsze jest to by najzwyczajniej w świecie iść do przodu. Całkiem prawdopodobne, że za jakiś czas nareszcie nawet bardziej narzekająca na wszystko część naszego społeczeństwa będzie zadowolona.

autobus w trasie

Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno mocno cieszy szybki rozwój PolskiegoBusa – to znaczy firma jest szkocka, ale nazwa całkiem trafiona. Można śmiało powiedzieć, iż PolskiBus to w tym momencie najlepszy przewoźnik. Naturalnie nie można twierdzić, że prywatni przewoźnicy są kierowani przez geniuszy, dzięki właśnie czemu w odróżnieniu do typowo państwowych przedsiębiorstw są w stanie zarabiać. W końcu nadal większość krajowych tras tak czy siak nie może na siebie sensownie zarobić. Ciężko sądzić, iż takie przedsiębiorstwa zarobiłyby na typowo gminnych trasach.

Chcesz trzymać paliwo dla swoich ciężarówek? Zobacz i przeczytaj więcej o zbiornikach na olej napędowy.

Choć i tak autobusowe przewozy w 2013 roku bardzo dobrze się rozprzewozy przewozy do niemiec wrocław – trzeba mieć w takim razie nadzieję, że Polski Bus będzie w dalszym ciągu się rozwijać. PolskiBus spowodował, że nasze koleje trochę straciły. Zatem skoro z na ten przykład Krakowa do Szczecina jedzie więcej ludzi eleganckimi autobusami, nie może dziwić, iż koleje nieco tracą na swoim znaczeniu. A zresztą w ostatnim roku było wiele remontów, zatem pasażerowie byli często trochę zirytowani długimi godzinami spędzanymi w pociągach.

żółty wagon pociągu

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże to się niedługo zmieni – przecież polskie koleje dostały z UE znaczną sumę pieniędzy na różnego rodzaju inwestycje. Czyli można zaryzykować twierdzenie, iż już bardziej beznadziejnie na polskich torach raczej nie będzie. Na sam koniec należy odrobinę zobrazować transport (przyczepy dwuosiowe) samochodowy. Bardzo cieszy to, że w dużym stopniu zmniejszyła się liczba wypadków, w szczególności jest mniej śmierci na drogach.

Pewnie główną przyczyną znaczącej poprawy bezpieczeństwa na drogach jest po prostu niemała poprawa jakości polskich dróg. Jeżeli drogi są lepsze, powstają bezpieczniejsze autostrady, to na pewno jest sporo bezpieczniej. Choć i tak jest sporo do nadrobienia.