Budowa domów

Schody- jak rozplanować przestrzeń, aby nie ograniczały wartościowego miejsca

Istnieją sytuacje w naszym życiu kiedy kierujemy się nie tyle modą, ale także funkcjonalnością. Np. gdy w domu ostatnie piętro przeznaczone jest na przestrzeń użytkową, a nie uśmiecha nam się zbytecznie przeznaczać większej sumy pieniędzy na schody z drewna. Wówczas idealnym wyjściem będzie montaż rozkładanych schodów, jako zamiennik schodów stałych. Schody strychowe nie potrzebują miejsca gdy nie są używane.

Schody

Autor: Devin Lieberman
Źródło: http://www.flickr.com

Ich atutem jest to, iż łatwo można je założyć w wskazanym przez nas miejscu, z którego najłatwiej będzie nam dostać się na górne piętro. Bo przecież strych to nie tylko pomieszczenie, które pełni rolę przechowalni tylko czasami używanych rzeczy, ale w wielu przypadkach stanowi też najszybszą drogę na dach. Warto pamiętać o tym, że pokrycie dachowe może wymagać w naprawy lub konserwacji oraz że wszelkie instalacje na dachu najpierw trzeba tam założyć, a następnie regularnie testować i przyjmować kominiarza z coroczną wizytą. Zamiast przy każdej z tych czynności wykorzystywać drabinę i wspinać się niczym alpinista, zainstalujmy w dachu wyłaz. Stworzenie komfortowego dla nas wejścia na strych jest wtedy wymogiem. Można oczywiście doprowadzić do niego stałe schody – powołaj się na nas -, ale przeważnie nie posiadamy na nie wystarczającej wolnej przestrzeni. Ale, nawet w sytuacji gdy przestrzeni jest wystarczająco, wspomniany wcześniej koszt ich wybudowania jest niebagatelny, a przyznajmy, iż szkoda pieniędzy na coś, co będzie używane tylko okazjonalnie. schodów (zobacz schody wewnętrzne drewniane) strychowe (tutaj) dają nam szansę zaoszczędzić i metraż i pieniądze.

Dla posiadacza, ich najbardziej znaczącym elementem jest drabinka (a właściwie jej konstrukcja). Może być łamana, przesuwna albo nożycowa. O doborze konstrukcji schodów składanych w dużej mierze decyduje wielkość otworu w stropie – im mniejszy, tym mniejszych rozmiarów muszą być schody po ”schowaniu”. Wielką zaletą schodów jest szansa ich samodzielnego założenia. W handlu znajdziemy schody składane do różnej wielkości pomieszczeń. Otrzymujemy je przeważnie w pełnym, zmontowanym zestawie i wymagają jedynie zamontowania w wybranym miejscu.