
W przypadku, gdy zakup wszystkich opon przekracza domowy budżet kierowcy, wtedy najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie założenie nowych opon na tylną oś samochodu. Trafnym wyborem może być zakup opon fabrycznie nowych, nieużywanych, ale z wcześniejszą datą produkcji i odpowiednio przechowywanych. Wybór opon powinno się uzależniać od przepisów oraz zaleceń producenta samochodu. To na co mamy wpływ podczas jazdy, a nie zależy od naszej kondycji i umiejętności, to właściwy dobór opon.
Rodzaje opon – Przy zakupie opon najważniejszy jest ich rozmiar. Powinien być idealnie dopasowany do rozmiaru felgi. Często używanymi oponami są te o rozmiarze 14, 15 i 16 cali.

Niezmiernie ważna jest szerokość opony, która podawana jest w milimetrach. Im szersze opony tym większa przyczepność. Następnym istotnym parametrem jest wskaźnik profilu opony, który określa procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości. Dzięki oznaczeniom łatwo zorientować się, jaka opona będzie najodpowiedniejsza i uniknąć zakupu niewłaściwych opon. Symbol opony (ważny link) 215 65 16 wskazuje na to, że: jej szerokość wynosi 215 milimetrów, wskaźnik profilu stanowi 65%, a średnica opony to 16 cali. Dodatkowo wybierając opony warto zwrócić uwagę na rodzaje bieżników, ponieważ to bieżniki pozostają w bezpośrednim kontakcie z podłożem i wpływają na przyczepność auta do podłoża. Od wzorów bieżnika zależy droga hamowania w deszczu. Popularne mieszanki gumowe z dodatkami polimerowymi zmniejszają opór toczenia i skracają drogę hamowania na mokrej powierzchni.
Wybrane oznaczenia opon – Główny podział opon jest uzależniony od okresu ich użytkowania. Można wyróżnić opony sezonowe: letnie i zimowe (M+S) oraz opony całoroczne (M+S). Litery M+S oznaczają, że opony są przeznaczone do jazdy po błocie i śniegu. Najczęściej w użyciu są opony miękkie, radialne (oznaczone literą R). Opony radialne stosowane są w samochodach osobowych. Korpus opony skonstruowany jest z warstw włókien biegnących promieniowo w poprzek opony od jednego do drugiego obrzeża, czyli symbol R w oznaczeniu opony 175 65 r14 określa radialną konstrukcję opony. Istotne jest także oznaczenie indeksu prędkości czyli dopuszczalnej prędkości maksymalnej podawanej w kilometrach na godzinę oraz indeksu nośności – dopuszczalnego maksymalnego obciążenia w kilogramach na koło. Opony 185 60 r15 84HV1 charakteryzują się indeksem nośności równym 84 kg na koło i indeksem prędkości do 240 km/h. Dobór opon zależy od preferowanego stylu jazdy oraz najczęstszych warunków użytkowania. Dobre opony to bezpieczeństwo oraz wygoda podróżujących.