Motoryzacja i samochody

Opony

W czasie jazdy samochody niezmiernie ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Oprócz umiejętności kierowania pojazdem oraz dobrego stanu technicznego samochodu liczy się również odpowiedni dobór opony|opon. Opony stanowią jedną z wielu części składowych pojazdu. Zdarza się jednak, że ich znaczenie jest niedoceniane przez kierowców. Bagatelizują oni fakt, że od odpowiednio dobranych opon zależy stopień bezpieczeństwa oraz sprawne manewrowanie samochodem. Należy pamiętać, że nie ma opon uniwersalnych.

Mechanicy radzą wybór opon sezonowych – letnich i zimowych. Aby zapewnić stabilność samochodu należy zamontować opony tego samego typu na wszystkie koła.

opona samochodowa

Autor: sifutoe@sbcglobal.net
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku, gdy zakup wszystkich opon przekracza domowy budżet kierowcy, wtedy najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie założenie nowych opon na tylną oś samochodu. Trafnym wyborem może być zakup opon fabrycznie nowych, nieużywanych, ale z wcześniejszą datą produkcji i odpowiednio przechowywanych. Wybór opon powinno się uzależniać od przepisów oraz zaleceń producenta samochodu. To na co mamy wpływ podczas jazdy, a nie zależy od naszej kondycji i umiejętności, to właściwy dobór opon.

Rodzaje opon – Przy zakupie opon najważniejszy jest ich rozmiar. Powinien być idealnie dopasowany do rozmiaru felgi. Często używanymi oponami są te o rozmiarze 14, 15 i 16 cali.

Aston Martin

Autor: Ben
Źródło: http://www.flickr.com

Niezmiernie ważna jest szerokość opony, która podawana jest w milimetrach. Im szersze opony tym większa przyczepność. Następnym istotnym parametrem jest wskaźnik profilu opony, który określa procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości. Dzięki oznaczeniom łatwo zorientować się, jaka opona będzie najodpowiedniejsza i uniknąć zakupu niewłaściwych opon. Symbol opony (ważny link) 215 65 16 wskazuje na to, że: jej szerokość wynosi 215 milimetrów, wskaźnik profilu stanowi 65%, a średnica opony to 16 cali. Dodatkowo wybierając opony warto zwrócić uwagę na rodzaje bieżników, ponieważ to bieżniki pozostają w bezpośrednim kontakcie z podłożem i wpływają na przyczepność auta do podłoża. Od wzorów bieżnika zależy droga hamowania w deszczu. Popularne mieszanki gumowe z dodatkami polimerowymi zmniejszają opór toczenia i skracają drogę hamowania na mokrej powierzchni.

Wybrane oznaczenia opon – Główny podział opon jest uzależniony od okresu ich użytkowania. Można wyróżnić opony sezonowe: letnie i zimowe (M+S) oraz opony całoroczne (M+S). Litery M+S oznaczają, że opony są przeznaczone do jazdy po błocie i śniegu. Najczęściej w użyciu są opony miękkie, radialne (oznaczone literą R). Opony radialne stosowane są w samochodach osobowych. Korpus opony skonstruowany jest z warstw włókien biegnących promieniowo w poprzek opony od jednego do drugiego obrzeża, czyli symbol R w oznaczeniu opony 175 65 r14 określa radialną konstrukcję opony. Istotne jest także oznaczenie indeksu prędkości czyli dopuszczalnej prędkości maksymalnej podawanej w kilometrach na godzinę oraz indeksu nośności – dopuszczalnego maksymalnego obciążenia w kilogramach na koło. Opony 185 60 r15 84HV1 charakteryzują się indeksem nośności równym 84 kg na koło i indeksem prędkości do 240 km/h. Dobór opon zależy od preferowanego stylu jazdy oraz najczęstszych warunków użytkowania. Dobre opony to bezpieczeństwo oraz wygoda podróżujących.