
Tworzone są w większości przypadków dla uzyskania większej wytrzymałości i odporności. Jest ogromną liczbę rodzajów stopów, ponieważ dużo metali można ze sobą zestawiać dla uzyskania określonych właściwości lub wyglądu. Jeżeli chodzi o ten drugi czynnik, przykładem jest tombak, będący stopem miedzi i cynku o wyraźnym żółtym kolorze. Dzięki temu może być używany w formie imitacji złota.
Stopy wykorzystywane w medycyniePopularnymi stopami metali są tak zwane amalgamaty. Jest to pewien rodzaj stopów, zawierających określoną ilość rtęci. Stop ten znany jest w pierwszej kolejności ze swego zastosowania w gabinetach dentystycznych. Jeszcze jakiś czas wcześniej powszechne było zastosowanie tego stopu do wykonywania plomb dentystycznych. Po pewnym czasie jednak udowodniono, że po kilku latach noszenia amalgamatowej plomby trująca rtęć przenika z niej do jamy ustnej. Ponadto wzięto pod uwagę także względy estetyczne. Plomby z amalgamatu miały bowiem ciemną barwę. Zostały zastąpione nowoczesnymi białymi plombami. Poza tym inny typ amalgamatu wykorzystywany jest w termometrach, bowiem daje większe możliwości pomiarowe niż czysta rtęć bez domieszek.

Na pewno najpopularniejszym stopem metali jest stal. Posiada ona również szerokie zastosowanie. Stal jest często stosowana z uwagi na swoją wysoką trwałość i to, że możliwa jest obróbka cieplna tego stopu. W kwestii zastosowania, w dużej mierze stal stosowana jest jako część konstrukcyjna budynków (kontynuuj czytanie). Ze stali budowane są również części wielkich urządzeń jak na przykład samoloty czy statki. Jedną z odmian tego stopu jest stal nierdzewna. Posiada ona zastosowanie przykładowo w akcesoriach używanych w kuchni, gdyż, jak sama jej nazwa wskazuje, nie ulega rdzewieniu w kontakcie z wodą oraz z produktami żywnościowymi.