Urządzenia i maszyny przemysłowe

W jaki sposób pracują osuszacze powietrza?

Niektóre gałęzie przemysłu do wytwarzania wysokojakościowych wyrobów wymagają bardzo suchego powietrza. Dotyczy to głównie przemysłu farmaceutycznego, energetycznego i spożywczego. Suche powietrze zapobiega namnażaniu się szkodliwych organizmów, bakterii i grzybów. Odgrywa to ważną rolę w każdej z podanych gałęzi produkcji przemysłowej. Środki farmakologiczne powinny być produkowane w sterylnych warunkach, żywność produkowana w atmosferze ochronnej przez dłuższy czas jest świeża, suche powietrze zapobiega występowaniu zwarć, które mogą być niezwykle szkodliwe dla urządzeń energetycznych. W celu wytworzenia tego rodzaju warunków stosuje się specjalne urządzenia, które osuszają powietrze atmosferyczne.

Osuszanie powietrza na dużą skalę może się odbywać dzięki zaawansowanym zjawiskom fizycznym związanymi z właściwościami wody.

Te informacje wciągnęły Cię bez reszty? Jeśli tak jest, to przeczytaj więcej spawanie wrocław danych na innych witrynach – odnajdziesz je, klikając w link znajdujący się poniżej.

Zjawisko wykorzystywane w osuszaczach atmosferycznych nazywa się adsorpcją. Polega ona na pochłanianiu nadmiaru wody przez specjalny materiał do tego przeznaczony. Osuszacze wykorzystujące ten proces to osuszacze adsorpcyjne ((pełen artykuł)). Osuszacze te wprowadzają powietrze pod ciśnieniem do bębna wypełnionego Specjalną substancją, ogrzewają je i schładzają w odpowiednio dobranym cyklu dla pozbycia się jak największej ilości wody z powietrza. Znaczące, żeby w fanryce były warunki zmniejszające ilość wprowadzanego wilgotnego powietrza, w przeciwnym razie stosowanie osuszacza traci sens.

maszyna

Źródło: sxc.hu

Urządzenia osuszające są także wykorzystywane w układach pneumatycznych. Wyższe ciśnienie wytrąca z powietrza wodę, która jest niemile widziana w każdym układzie mechanicznym. Wilgoć z mechanizmów pneumatycznych odprowadza się wykorzystując tam osuszacze wysokociśnieniowe (w tym serwisie). Zasada funkcjonowania jest podobna, ale wydajność i odporność musi być odpowiednio większa.

W tym miejscu znajdziesz dużo ciekawych danych na przedstawiany wątek – wystarczy wejść na odsyłacz do artykułu (https://www.termas.pl/o-firmie/), a z pewnością dane tam zawarte będą wartościowe.

Tego rodzaju osuszacz powinien być w stanie wytrzymać ciśnienie panujące w mechanizmie, które często przekracza sto atmosfer. Innym sposobem wytrącania wody z mechanizmów pneumatycznych jest jego chłodzenie. Jest to metoda równie skuteczna co adsorpcja, wymaga jedynie wdrożenia innych procesów technologicznych podczas produkcji maszyny.