Motoryzacja i samochody

Jakim sposobem wybrać idealne ogumienie?

Odpowiednio dobrane opony są ważniejsze, niż duża liczba właścicieli samochodów mogłoby twierdzić. Zależy od nich dużo aspektów związanych z komfortem prowadzenia samochodu, jego właściwym działaniem, jak również bezpieczeństwem. Ten ostatni aspekt rzecz jasna ma bardzo duże znaczenie. Bezpieczeństwo podczas jazdy autem musi być zapewnione. Tak dużo z kolei zależy w tej kwestii od właściciela samochodu; dotyczy to także opon.

opony samochodowe

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo dużo mówi się o tym, jak ważna jest systematyczna wymiana ogumienia na nowe. Także konieczność zmiany opon w zależności od warunków pogodowych jest często poruszanym tematem. Rzadziej z kolei słyszy się o właściwym dobraniu rozmiaru opony. Określenia takie jak przykładowo „opony 215 55 16” do tej pory dla dużej liczby ludzi są nie do rozwikłania. Ten ciąg znaków oznacza natomiast dokładny rozmiar opony i jest to określenie specjalistyczne, wykorzystywane na szeroką skalę przez profesjonalistów. Taki symbol można także znaleźć w samochodzie i na jego podstawie nabywać nowe ogumienie.

Jak poznać rozmiarRozpoznawanie wielkości ogumienia zazwyczaj nie nastręcza sporych trudności. Jest kilka miejsc, w których w każdym przypadku znajdzie się oznaczenie mówiące o rozmiarze opon. Jednym z tych miejsc jest oczywiście opona, na większej części modeli numer można znaleźć na boku opony. Poza tym oznaczenia tego można poszukiwać także w pobliżu wlotu paliwa, a także we wnętrzu niektórych samochodów. Informacja ta bez wątpienia znajdzie się również w książce serwisowej auta. Trzeba także mieć na uwadze, że w przypadku samochodu nabytego w salonie ogumienie zawsze jest odpowiednio dopasowane. Z kolei nabywając auto od kogoś trzeba pamiętać o skontrolowaniu, czy opony (zobacz opony Firestone) są właściwe dobrane.

Serwisy i sklepy z oponami
Jeżeli z jakiejś przyczyny nie da razy poznać prawidłowego rozmiaru opony, można poprosić o pomoc fachowców. Najważniejszym miejscem będzie w takim przypadku autoryzowany serwis określonej marki samochodu, gdzie tego typu informację z pewnością się otrzyma. Dostanie się tam również komplet opon we właściwym rozmiarze, jednak ceny niekiedy są odstraszające. Bardziej zachęcające są z pewnością w różnorodnych sklepach z oponami, gdzie także symbole takie jak „opony 195 60 15” są dobrze znane pracownikom.