Budowa domów

Kabina prysznicowa dla niepełnosprawnych

Inspiracje w urządzaniu wnętrz odmieniają się prawie tak samo szybko co trendy w modzie. Naturalnie, nie znaczy to, że raz na rok musimy robić remont łazienki, aby pozostać na topie. Byłoby to po pierwsze wyjątkowo kosztowne, po drugie bardzo męczące. Chyba nikt nie lubi remontowania mieszkania. Wystarczy jednak zaaranżować łazienkę zgodnie z trendami i zostawić sobie opcję zmiany wystroju w prosty sposób, przykładowo zmieniając ozdobne dodatki.

mała łazienka

Autor: RAVAK
Źródło: RAVAK

Takie elementy jak płytki ceramiczne, jeżeli je właściwie wybierzemy nie wyjdą z mody prędko a przy okazji stanowić będą cudowną podstawę do eksponowania akcesoriów. Pamiętajmy tylko, aby być ostrożnym podczas przemeblowania łazienki. Delikatnie wnieśmy do łazienki takie sprzęty jak pralka (aby dowiedzieć się więcej, popatrz tu: interesujący link) czy stojące szafki. Istnieje ryzyko, iż porysują powierzchnię podczas wnoszenia.

łazienka

Autor: Bit Boy
Źródło: http://www.flickr.com

Kabiny prysznicowe produkowane są w wielu rozmiarach, bywają szklane lub zrobione z pleksi, więc każdy wyszuka dla siebie coś odpowiedniego i w dobrej cenie. Naturalnie, musimy przygotować się na trochę zamętu i rumoru w trakcie remontu łazienki, ale zdecydowanie warto. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Doskonała dla niepełnosprawnych kabina prysznicowa, to taka bez brodzika – umieszczona bezpośrednio na podłodze – żeby nie trzeba było unosić nóg przy wchodzeniu do środka. By można było postawić taką kabinę koniecznie jest odpowiednie wypoziomowanie podłogi – aby| woda spływała w stronę odpływu, a nie wylewała się na łazienkę. Warto zlecić remont (zaprawa murarska) solidnemu fachowcowi, wtedy będziemy mieli gwarancję, że wszystko będzie wykonane na najwyższym poziomie.

Ostatni problem pojawia się w dylemacie – wanny czy kabiny prysznicowe? Nie ma wątpliwości, że prysznic to więcej miejsca i mniejsze zużycie wody. Jednakże przestronna wanna też posiada mnóstwo mocnych stron, a najwięcej, gdy wychowujemy dzieci. A nie chciałbyś się zrelaksować w gorącej kąpieli z gazetą po trudnym dniu roboty… Interesujące są wanny narożne, wypierające standardowe proste.

To niestety twoja, indywidualna decyzja. Wybór może zależeć od charakteru reszty domu, ale możliwe jest też postawienie na oryginalne przenikanie designów.

Ten serwis internetowy kratki ogrodowe drewniane posiada wciągające dane na prezentowany wątek, zatem, jeżeli ta tematyka Cię absorbuje, to sprawdź to koniecznie.

Przykładowo, pokój dzienny i kuchnia stworzone w ultra użytecznej formie, z przewagą stali, bieli i szkła, za to toalety i łazienki pomyślane jako komfortowe miejsca z użyciem letnich kolorów, dywaników i łagodnych kształtów. Dobrą propozycją jest też środkowa droga, czyli wyposażenie łazienki w zarazem praktycznym jak i cieszącym oko stylu retro. Co stoi na przeszkodzie, by nie sprawić sobie mosiężnej umywalki, pasującej baterii łazienkowej (zobacz ten link) i ogólnej armatury w stylu rodem z sprzed dwóch stuleci? Wierzcie mi na słowo, bidety także potrafią okazać się zgrabnym dziełem sztuki…

Należy zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem, gdy któryś z domowników ma problemy, by dać sobie radę z używaniem wanny. Oczywiście, przebudowa wiąże się z nakładami finansowymi, ale to bezpieczeństwo jest ważne i nie ma co myśleć, że jakoś to będzie. Bądźmy mądrzy zanim coś się stanie i nie dopuśćmy do tego, by zdarzył się jakiś wypadek. Jeżeli dobrze to zaplanujemy, to uda nam się zmieścić w kwocie, która nas nie zrujnuje, a nasz dom stanie się przyjazny dla niepełnosprawnej czy starszej osoby.