Budowa domów,  Pomoc przy budowie

Gdy budujemy nowy dom

W dawnych, słusznie minionych czasach, masy ludzi poupychanych w wieżowcach nie miały większych szans na poprawienie swojego standardu mieszkaniowego. Oczywiście przeboje w stylu boazeria czy łuki nad wejściem do pokoju pojawiały się tu i ówdzie, jednak mieszkańcy domów jednorodzinnych mieli o wiele wyższy standard. Był też powód tej nierówności, ten sam, przez który owe osiedla nazywano zatokami czerwonych świń.

budowa domu

Autor: Marttin Pettit
Źródło: http://www.flickr.com
Przełom z 1989 roku dał nam dużo możliwości, oczywiście jedynie teoretycznie. Mniej więcej przez dziesięć pierwszych lat III RP posiadanie domu było luksusem na miarę Blakea Carringtona. Teraźniejsza sytuacja na rynku budowlanym pokazuje, że wybudowanie domu jest relatywnie tańsze od kupowania mieszkania. Oczywiście podejmując taką decyzję należy wziąć pod uwagę ciągłą potrzebę trzymania ręki na pulsie. Poza nieustającym obowiązkiem kontrolowania ludzi budujących nasze nowe gniazdko, musimy przede wszystkim odpowiedzialnie zaplanować całe przedsięwzięcie. Wzory pism budowlanych pomogą przejście przez ten temat.

Załóżmy, ze mamy uzbrojoną działkę gotową do stawiania na niej naszej hacjendy. Musimy jednak wiedzieć jak ów dom ma wyglądać. Tu z pomocą pomoże nam architekt, który zaprojektuje dla nas pałac naszych marzeń. Projekt oczywiście w cenie malutkiego samochodu. Szukając porządnego rozwiązania należy poszukać firmy, która ma w swojej ofercie sprawdzone i solidne projekty domów. Więcej w tym temacie na portalu budowlanym Projektoskop. Są tutaj najlepsze projekty domów sporządzone przez fachowe firmy projektowe. Baza zawiera przykładowoprojekty domów parterowych,projekty małych domów, czy też nowoczesne domy .

Każdy, poszukujący pomysłu na swój upragniony projekt domu, natknie się na coś dla siebie. Zaletą tego rozwiązania, oprócz ceny, jest zazwyczaj możliwość obejrzenia, wykonanych już projektów, na żywo. Nasza wizja domu może oczywiście pozwolić na mądrą modyfikację zaproponowanego nam rozwiązania. Jeśli się postaramy, nasz dom będzie wyjątkowy, a jego projekt pozwoli zaszaleć nam w późniejszym etapie pracy, takim jak projektowanie ogrodów.

Nie wychodźmy jednak za bardzo w przyszłość. Przejrzeliśmy dostępne i polecane firmy budowlane. Zamówiliśmy pierwszą partię potrzebnych materiałów. Jesteśmy szczęśliwymi właścielami fundamentów na naszej działce. W czasie weekendu oprowadzamy rodzinę po błocie, z wyraźnym podnieceniem opowiadając co stanie gdzie. Oczywiście widzimy to tylko my, w naszej głowie.

Większość osób budujących domy w mig staje się ekspertami. Po wyczerpującej lekturze pism branżowych i serwisów internetowych wiemy już jakie są najsolidniejsze docieplenia i najrozsądniejsze elewacje. Roboty ruszają pełną parą, dom pnie się w górę, rodzina patrzy z uznaniem, mimo, że nie umie sobie jeszcze umiejscowić kanapy wśród wszechobecnego bajzlu. Jako specjaliści znamy wszystkie firmy robiące dobre dachy.

Czy ten materiał Cię zainteresował? W takim wypadku sprawdź odmienny polecany serwis kołki do drewna, który też posiada ciekawe informacje.

Ostatkiem sił i nie ostatnią, na szczęście, transzą kredytu udało nam się postawić stan surowy przed zimą. Wiemy już dlaczego na studiach znajomi mówili, że warto studiować. Następne święta w nowym domu.

Rodzina odwiedza nas w świąteczne dni, babcie podziwiają, wujkowie znajdują pierwsze usterki, słowem, sielanka. Przed końcem roku buszujemy w sklepach z zaopatrzeniem łazienek, kupujemy nowoczesne, niekoniecznie funkcjonalne krany i umywalki. Decydujemy się nawet na zakup pralki do zabudowy (tu więcej). Idziemy do biura projektującego kuchnie, prosto z biura projektującego kuchnie idziemy do dużego sklepu budowlanego, który jest bardziej przyjazny dla naszego prawie już pustego portfela.

Pojawia się moment, w którym zjawia się następny gracz w naszych zmaganiach – nasza ślubna. Wygodne i funkcjonalne wnętrze musi od teraz być śliczne i modne. Cierpi nasz budżet i nasza wyobraźnia, w której tli się obraz przedstawiający wielki garaż z maluteńkim samochodzikiem w środku. A zamiast niego pozostaje nam zadbać o wspaniałą kuchnię, w której są gustowne meble, duży zlewozmywak i całą resztę sprzętów.

Mija czas, znamy już najlepszych fachowców w każdej, około budowlanej branży z okolicy. Teraz tylko przeprowadzka, kolejne meble, problemy z ogólnopolskim dostawcą telefonu i internetu, pierwsze grzeczności z sąsiadami… voila! Mamy własny dom, osiągnęliśmy założony cel. Organizujemy uroczysty obiad przy wielkim stole w naszym nowym salonie. Ciotki z wyrzutem patrzą na wujków, szukających usterek. Dzieciaki bawią się w berka. Dziadkowie mają problem z odkręceniem wody w toalecie, a nad wszystkimi góruje potężna choinka, której nawet nie wnieślibyśmy do naszego małego mieszkania w bloku. Jesteśmy z siebie dumni. Tylko ten kredyt…