Motoryzacja i samochody,  Znaczenie przemysłu

Gdzie zakupić i w późniejszym czasie serwisować wózek jezdniowy?

Jednym z głównych urządzeń jakie są używane w większych magazynach i halach produkcyjnych są wózki widłowe. Bardzo się one przydają przy najróżniejszych pracach załadunkowych i rozładunkowych, a poza tym przy przewożeniu niektórych wyrobów na niewielkie odległości. Wybierając wózek na początku trzeba podać, do czego ma być używany. Różnych modeli tych urządzeń jest sporo na rynku i dopiero precyzyjne ustalenie potrzeb pozwoli na wybranie najlepszego modelu. Przede wszystkim należy wiedzieć, jak ciężkie wyroby będą nim przewożone. Wózki widłowe mają sporą rozpiętość siły udźwigu, od kilkuset kilogramów do nawet pięciu ton.

W miejscach tego typu z użyciem wózków można bezproblemowo przenieść ładunek z miejsca na miejsce. Wózki mogą przybierać rozmaite kształty. Zdecydowana większość z nich jednak przygotowana jest raczej do transportu ładunku zbieranego za pomocą palet. Wykorzystywanie wózków w pomieszczeniach magazynowych jest wielkim ułatwieniem, szczególnie gdy są tam duże i ciężkie ładunki. Oprócz tego budowa (oferowana stabilizacja gruntów) większej części wózków jezdniowych umożliwia umieszczanie za ich pomocą towarów na większych wysokościach, co sprawdza się przy wysokich magazynach o rozbudowanych w górę regałach.

nowoczesny wózek widłowy

Autor: Feed My Starving Children (FMSC)
Źródło: http://www.flickr.com

W wielu przypadkach właściciele zakładów czy pomieszczeń magazynowych decydują się na zastosowanie wózków widłowych. Sprzęt tego rodzaju można nabyć lub wynająć. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „kupię wózki (Linde – wózki używane) widłowe” (zobacz tutaj na można znaleźć różnorodne oferty sprzedaży lub kupna sprzętu tego rodzaju. Niekiedy można w ten sposób trafić na korzystną okazję, na temat na przykład sprzedaży sprzętu używanego po okazyjnej cenie. Istotną cechą wózków widłowych jest fakt, że do ich prowadzenia konieczne są uprawnienia. Można je uzyskać tylko po ukończeniu specjalnego kursu. Aktualnie można znaleźć wiele firm oferujących naukę obsługi wózka jezdniowego. Szkolenia tego rodzaju pozwalają na otrzymanie odpowiedniego uprawnienia.

Kolejnym ważnym parametrem przy zakupie wózka jest rodzaj jego zasilania. Do użytkowania na zewnątrz, na jakiś placach magazynowych i halach z dobrą wentylacją doskonale sprawdzą się modele o zasilaniu silnikiem spalinowym. Są one tanie w użytkowaniu i eksploatacji, a ich ważną zaletą jest ciągła praca, z co najwyżej króciutką przerwą na zatankowanie. Ich dużą wadą są spaliny, wydzielane w czasie użytkowania, i to dyskwalifikuje ten tym wózków do prac w zamkniętych pomieszczeniach. Tam lepiej się sprawdzą wersje akumulatorowe, pracują one niezwykle cicho i wydajnie, lecz co pewien czas wymagają konieczności naładowania. Proces ten może trwać niekiedy i kilka godzin i trzeba to mieć na uwadze podczas planowania prac maszyny. Przy kupnie takich urządzeń należy mieć również na uwadze to, co dziać się będzie jak ulegną one awarii. Solidny serwis wózków widłowych pozwoli na szybkie i sprawne naprawy zepsutego sprzętu, a tym samym ograniczy straty powstałe w wyniku z przestoju maszyny. Z tego też powodu kupując wózek widłowy na pewno trzeba zobaczyć jak wygląda kwestia późniejszego serwisu.