Budowa domów,  Pomoc przy budowie

Techniki cięcia stali – jakie rozwiązania są dzisiaj dostępne na rynku i które z nich charakteryzują się największym zainteresowaniem?

Stal jest dziś powszechnie stosowana oraz posiada bardzo dużo zastosowań. Wytwarzane są z niej przedmioty codziennego użytku, ponieważ wówczas cechują się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wymagana jest jednak jej prawidłowa obróbka, co dzięki bogatemu wachlarzowi proponowanych metod, nie powinno nastręczyć dużych kłopotów. Jakie techniki cięcia stali są współcześnie najbardziej popularne?

stal

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Często wykorzystywane są metody skrawające. Dzięki nim szybka obróbka stali jest bardzo łatwa oraz efektywna. Podczas cięcia skrawającego użytkowane są przeważnie piły, zarówno uzębione, jak i nieuzębione. Znakomitym rozwiązaniem jest dodatkowo cięcie termiczne tlenem. Cięcie potrzebuje wykorzystania gorącego gazu, dzięki któremu cięcie (www.bth.pl) jest doprowadzana do odpowiedniej temperatury. Po jej podgrzaniu możliwe jest skierowanie strumienia tlenu, który ją tnie w określonych miejscach. Oczywiście, wybierając tę metodę trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę skład stali oraz jej grubość. Przeważnie metoda cięcia termicznego strumieniem tlenu jest stosowana głównie w przypadku stali węglowych. Na pewno sprawdzi się ona też w cięciu tak zwanych stali niskostopowych. Nie jest natomiast polecana jeśli planuje się cięcie stali nierdzewnych.

konstrukcja ze stali

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Na dodatek, w cięciu stali wykorzystywana jest charakteryzująca się ogromną popularnością metoda łukowa, która posiada sporo odmian, jak polecana witryna Jedną z nich jest cięcie blach laserowo. Laser (zobacz cięcie blachy kraków) generalnie jest dziś dość często wykorzystywany również w pozostałych branżach, na przykład medycynie estetycznej. Ułatwia on nie tylko błyskawiczne przecięcie blachy, jest bowiem nadzwyczaj dokładny, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać niezbędny kształt. Istotną zaletą laserów jest fakt, że są one stosowane do cięcia w zasadzie wszystkich rodzajów blach.

Konieczne jest wyłącznie dobranie do cięcia konkretnego gazu. W ramach techniki łukowej wyróżnia się także cięcie plazmowe, z wykorzystaniem łuku plazmowego. Cięcie plazmowe osiąga bardzo dużą prędkość. Trzeba jednak pamiętać, że w tym procesie jednocześnie jest produkowana duża ilość dymu. Ogólnie, stal jest obecnie poddawana różnym rodzajom obróbki, a dopasowanie zadowalającej metody zależy przede wszystkim od jej rodzaju.