Znaczenie przemysłu

Kopalnia odkrywkowa: niepokojące niebezpieczeństwa dla środowiska

Surowce naturalne, takie jak węgiel pozwalają pokrycie jego zapotrzebowania w Polsce, jak i wesprzeć gospodarkę przez sprzedaż za granicę. Jednak nie zawsze ma to korzystny wpływ na środowisko.

kopalnia odkrywkowa

Autor: Greg Goebel
Źródło: http://www.flickr.com
Węgiel kamienny lub brunatny można uzyskiwać na dwa sposoby uzależnione od tego, na jakiej głębokości mieszczą się ich złoża.

Szukasz uzupełniających informacji na prezentowany tutaj temat? To nie problem, po prostu wejdź dalej używane wózki widłowe a zobaczysz, że to było bardzo proste.

Jeśli głęboko potrzebna jest kopalnia (zobacz kopalnia graniut) głębinowa, jednak jeżeli surowiec mieści się blisko powierzchni ziemi wystarczająca jest kopalnia odkrywkowa. Odkrywka opiera się na wydobyciu surowca po wcześniejszym pozbyciu się warstwy gleby i skał, które go przykrywają. Proces z pozoru wygląda na sprawny oraz nieskomplikowany, a także znacznie bardziej zyskowny ze względów ekonomicznych. Niestety jednocześnie ma negatywny wpływ na ekosystem. Ścieki i zanieczyszczenia są nierzadko odprowadzane do rzek, co prowadzi do ich nasilonego zabrudzenia. Odkrywka to również niebezpieczeństwo dla ziemi oraz lasów, które należy na potrzeby kopalni wyciąć. Obowiązujące przepisy zobowiązują, po skończonym procesie wydobycia, do dokonania rekultywacji gruntu, tak aby była ona znowu przystosowana pod uprawę. Jednak z punktu widzenia ekologii teren po odkrywkowy jest ciężki w ponownym uprawianiu. Więcej można dowiedzieć się z tego źródła: .

kopalnia odkrywkowa z lotu ptaka

Autor: Ken Lund
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną ze spółek zajmujących się wywiercaniem kopalni odkrywkowych i wydobywaniem węgla jest PAK Górnictwo, które używa go jako bazę paliwową dla jednostek wytwórczych zespołu elektrowni. Proces uzyskania akceptacji na wywierty jest bardzo długotrwały i trudny, a także wiąże się z wieloma sprzeciwami oraz odwołaniami ze strony ludności oraz ekologów. Przeciwnicy kopalni odkrywkowych obawiają się skażenia i zniszczenia nie tylko gruntu oraz wody.

To też kwestia deformacji ukształtowania ziemi, destrukcji szaty roślinnej, redukcji poziomu wód gruntowych, niedogodności w życiu powszednim, m.in. hałasu, wstrząsów, pojawiania się szczelin skalnych i gruntowych, a także zanieczyszczenia powietrza. Wywierty wiążą się z wystrzałami, które mogą płoszyć zwierzęta i ptaki. Firmy, takie jak PAK Górnictwo są zobowiązane do redukcji wymienionych uciążliwości w znacznym stopniu.