Znaczenie przemysłu

Istnieje wiele sposobów na właściwie zespawaną stal. Czy znasz tak naprawdę najbardziej sprawdzone sposoby?

Stal można zespawać na kilka sposobów. Znaczna liczba osób z reguły korzysta z tylko wybranych możliwości w tej dziedzinie. Należy więc poznać różne sposoby na spawanie stali. Przekonaj się, jak wiele masz szanse.

Spawanie

Źródło: sxc.hu
Najbardziej powszechną techniką spawania jest zespawanie palnikiem acetylenowo-tlenowym gdzie materiałem łączącym jest drut wykonany z żelaza. Technika ta jest przeznaczona jedynie do spawania stali – profesjonalne spawanie stali – wysokowęglowych. Jeżeli masz dostęp do palnika acetylenowego to go użyj! Doskonałym możliwością jest lutowanie mosiądzem. Ta doskonała technika bierze stop mosiądzu, który topiąc się łączy z metalem konstrukcji ramowej. Sposób topnienia następuje poprzez ogrzewanie palnikiem acetylenowo-tlenowym pręta mosiężnego z odpowiednim topnikiem. Technika ta ma szansę być stosowana tak do spajania stali węglowej jak i chromowo-molibdenowej. Ale najbardziej nadaje się do połączenie małych elementów jak np. przelotki linek lub sworznie hamulców.

Techniką MIG możemy połączyć aluminium, stal węglową i chromowo-molibdenową. Narzędzie do łączenia nazywany z reguły migomatem jest całkiem niedrogi i dostępny w większych sklepach z narzędziami. Technika ta jednak nie daje dobrych spawów. Jest najbardziej popularna w pracach, które nie potrzebują wysokich temperatur lub są robione z automatu. Najtańsze rowery są teraz tworzone z wykorzystaniem techniki MIG. Ramy takich rowerów potrzebują, tak samo jak i zespalane techniką TIG, procesu odprężania.

spawanie

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Tak samo jak techniką MIG tak i TIG mamy szansę zespawać prawie wszystko to co może być zespawane. Technologia ta jest najdoskonalsza dla wszystkich wymienionych w rozdziale 1. Ponadto technika TIG jest jedyną działającą metodą na zespawanie aluminium. Nie jest też tania. Sprzęt kosztuje więcej niż migomat i palnik acetylenowy z osprzętem razem wzięte. Podstawowy zestaw kosztuje około $1500. Nawet za tak wysoką cenę właściciel urządzenia musi w późniejszym terminie w nie inwestować np. by zespawać niewielkie wykonane ze stali ścianki narzędzie musi pracować pod prądem 30 amperów lub mniej. Technika ta również potrzebuje ogromnych umiejętności i cierpliwości. Nie jest to sprzęt sklep laboratoryjny dla tych którzy zaczynają, ale jeśli jesteś zupełnie przekonany, że zespawanie ram jest tak naprawdę tym co chcesz robić to nie ma doskonalszej techniki.