Budowa domów,  Pomoc przy budowie,  Porady budowlane

Jak wygląda cyklinacja, kiedy jest potrzebna? O czym trzeba wiedzieć, czy warto samodzielnie ją robić?

Każda, również ta wytrzymała podłoga z drewna będzie wymagała cyklinowania oraz lakierowania. Nie będzie to potrzebne od razu, ale po jakimś okresie musimy być na to przygotowani. W jaki sposób wykonać renowację parkietu? Metoda odnawiania posadzek drewnianych, co oznacza deski lite, trójwarstwowe czy parkietu, tak naprawdę zależy od tego, czym zostały zaimpregnowane. Powłoki z lakierem wymagają bowiem całkowicie innego procesu niż olejowe. Lakier jest najpowszechniejszym impregnatem używanym do podłóg z drewna. Nałożyć go najczęściej trzeba w kilku warstwach.

drewniany parkiet

Autor: Gabriele Diwald
Źródło: http://www.flickr.com
Lakiery posiadają bardzo różną odporność na tarcie, wilgoć jak również uszkodzenia mechaniczne. Jak na posadzce znajdziemy płytkie uszkodzenia lub też drobne przebarwienia i nie zostały starte warstwy lakieru, to rysy dość prosto usunąć. Możemy to zrobić używając mazaki albo wosk barwiący. Jak na posadzce znajdują się uszkodzenia mechaniczne , to dobrym sposobem na ich usunięcie jest użycie odpowiedniego środka chemicznego. Później usuwamy wszelkie środki do pielęgnacji i miejsce uszkodzenia zmatowić powinniśmy wełną stalową .

W następnej kolejności drewno (zobacz schody ze spocznikiem galeria) najlepiej dobrze odpylić oraz polakierować. Wcześniej natomiast warto jednak zobaczyć na mniej widocznym fragmencie posadzki, czy lakier będzie odpowiednio przyczepny. Jeśli drewno nie było do tej pory dobrze pielęgnowane z użyciem preparatów rekomendowanych przez producenta, to może być tak, że lakier (sprawdź biały lakier do mebli) będzie się łuszczył albo będą powstawały pęcherze powietrza. W takiej sytuacji zalecane jest wycyklinowanie posadzki. W przypadku pojedynczego, lecz głębokiego uszkodzenia niewielki fragment podłogi należy niestety wymienić.

Cyklinowanie parkietu w Katowicach to dobry pomysł.Jeśli uszkodzenia są bardziej poważne oraz rozległe, a także widoczne są wyraźnie przebarwienia, to posadzkę powinniśmy dokładnie wycyklinować, czyli zeszlifować będącą w złym stanie warstwę. Przeważnie nikt nie decyduje się na samodzielne wykonanie cyklinacji, często w związku z tym zatrudniane są fachowe firmy. Całe szczęście łatwo znaleźć najodpowiedniejszą. Co więcej, jak cyklinowanie parkietu Katowice oferuje ciekawe usługi w tym zakresie, jakie są na najwyższym poziomie. Warto więc pomyśleć o wybraniu najbardziej profesjonalnej firmy, to gwarantuje wysoką jakość wykończenia podłogi.