Budowa domów,  Pomoc przy budowie,  Znaczenie przemysłu

Użycie najtwardszej stali

Każdy, kto choć troszeczkę zaglądał do zadań z chemii w szkole średniej, zauważył z pewnością, że grubo ponad pół tablicy Mendelejewa obejmują metale. Rzecz jasna nie wszystkie są spotykane na co dzień, ale proporcja między metal i niemetalami tak doskonale dostrzegalna na tablicy okresowej pierwiastków chemicznych jest równie dobrze dostrzegalna w codzienności. Wystarczy porozglądać się nieco wokół siebie by zauważyć zastosowanie między innymi trzech metali niemal wszędzie. Te trzy substancje to miedź, aluminium i żelazo.

łącznik ciesielski

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Podczas kiedy zastosowanie miedzi zdaje się praktycznie oczywiste i najlepiej sprawdza się w czystej formie, kiedy jej rezystancja elektryczna, a do takiego celu jest najpowszechniej wykorzystywana, jest najmniejsza, na tyle zastosowanie żelaza i aluminium jest odrobinę mniej oczywiste i niesie ze sobą dużo większe pole do popisu. Żelazo w postaci czystego żelaza, uzyskiwane z rud żelaza wydzieranych ziemi i kute przez kowali w podkowy i noże już dawno przestało być wykorzystywane. Prym w prawie każdym użyciu posiada stal, czyli żelazo z wyraźną domieszką węgiel. Zależnie od proporcji, sposobu utwardzania i pozostałych kwestii stal, choć niemal takiego samego składu, może mieć całkiem odmienne właściwości mechaniczne i różnić się przede wszystkim ścieralnością i twardością. Czemu nie zmierza się do zastosowania w każdym miejscu gdzie się da maksymalnie odpornej na ścieranie stali? Bo pociąga to swojego rodzaju koszt, a znaczy to podatność na korozję, czyli skłonność do obrastania rdzą.

grzejnik ze stali nierdzewnej

Autor: Jaga
Źródło: Jaga

To z takich przyczyn tak cenna jest praca firm takich jak Hardox, które wdrożyły nowy poziom materiału stalowego, tworząc punkt równowagi pomiędzy twardością i skłonnością do utleniania. Stanowi to bardzo drogi materiał, ale wychodzi na to, że niezbędny jest w funkcjonowaniu takich maszyn, jak pługi rolnicze. Lemiesze, to jest ostrza pługów, jakie wykonują najcięższą misję, wbijając się w glebę, gdzie trafiają na kamienie i żwir, są odlewane właśnie z takiego rodzaju metalu, w przeciwnym razie niemal po każdym dniu pracy na polu każdy rolnik zmuszony byłby spędzać kilka godzin wymieniając lemiesze na nowe.

Jeżeli fascynuje Cię omawiany temat, to przejdź do podstrony (https://phoenix-24.pl/czyszczenie-dopalaczy-termicznych-rto/) oraz poznaj inne dane odnośnie tego zagadnienia. Wciągną Cię bez reszty.

To jedno z zastosowań, jednak w przemyśle, na przykład w branży motoryzacyjnej czy produkcji znajduje się o wiele więcej przykładów funkcji części metalowych, jakie powinny być możliwie twarde.

Gdy zaciekawił Cię zaprezentowany zagadnienie, poznaj serwis (https://sklep.betaret.pl/pl/p/Czujnik-Linde-68919369/621), gdzie odnajdziesz obszerne info. Pogłęb swoją wiedzę!

Z takiej stali wytwarza się bijaki, części silników, części toczne łożysk i wiele innych przedmiotów.